Najlepsze Porady WypoczynekPodróżowanie do USA bez wizy Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Podróżowanie do USA bez wizy

Podróżowanie do USA bez wizy Nowy Jork

Kilka dni temu Polska oficjalnie dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Dzięki temu nie potrzebujemy już decyzji konsulatu aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Czy to oznacza, że od teraz możemy podróżować do USA na takich samych zasadach jak do innych krajów? Nie do końca. Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić przed wyjazdem.


Jak wyjechać do USA bez wizy?
Decyzja o przyjęciu Polski do programu bezwizowego została oficjalnie ogłoszona 11 listopada. Oznacza to, że Polacy mogą wyjechać do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę. Choć w ostatnich latach odrzuconych przez konsulat wniosków było bardzo niewiele, to jednak istniało ryzyko, że uzyskamy odmowę, a opłata wizowa, która wynosiła 160 dolarów przepadnie bezpowrotnie. Nie oznacza to jednak niestety, że do samolotu możemy wsiąść wyłącznie z paszportem. Konieczny jest bowiem wpis w elektronicznym systemie autoryzacji (ESTA). W tym celu musimy dokonać rejestracji i otrzymać zgodę na podróż. Za rejestrację w systemie ESTA także musimy wnieść opłatę. Jest ona jednak znacznie tańsza w porównaniu do opłaty za wizę, ponieważ wynosi 14 dolarów. Czas załatwiania formalności jest również krótszy niż w przypadku oczekiwania na wizę i trwa około 20 minut. Zgodę uzyskujemy na okres dwóch lat i w tym czasie możemy wielokrotnie odwiedzić Stany Zjednoczone.

Kto może podróżować do USA bez wizy?
Wizy nie potrzebujemy w przypadku, gdy chcemy pojechać do USA w celach turystycznych i służbowych (np. delegacja). Nasz pobyt nie może przekroczyć jednorazowo 90 dni. Nie możemy również podejmować pracy na terytorium USA. Nowe zasady nie obowiązują osób, które w przeszłości otrzymały decyzję odmowną w sprawie wizy. Autoryzacji nie otrzymamy również w przypadku, gdy złamaliśmy amerykańskie prawo imigracyjne lub mamy na koncie wyrok sądowy. Wyłączenie z programu obejmuje również osoby, które po 1 marca 2011 roku przebywały na terytorium takich państw jak: Jemen, Irak, Korea Północna, Libia, Somalia, Sudan i Syria.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Aby otrzymać prawo do pobytu w Stanach Zjednoczonych potrzebujemy paszportu ważnego minimum 90 dni. Potrzebny będzie również bilet z planowaną datą opuszczenia USA. Osoby, które posiadają ważną wizę nie muszą ubiegać się o wpis do ESTA. Warto również mieć na uwadze, że ostateczna decyzja o tym, czy zostaniemy wpuszczeniu na terytorium USA należy do urzędników służby imigracyjnej. Mają oni prawo odesłać każdego, kto wzbudzi ich podejrzenia.

Dodaj komentarz

Michał
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Wreszcie Stany Zjednoczone stoją dla nas otworem.

Edward
Dodano:
0
0

W końcu po wielu latach oczekiwania i obietnic od prezydentów doczekaliśmy się lotów do USA bez wiz.

Zbyszek
Dodano:
0
0

W końcu będzie można pojechać na wakacje i pozwiedzać ten jakże piękny kraj Wielki Kanion, zachodnie wybrzeże i tego typu rzeczy


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Pstrągowa jest w pięknej lokalizacji. Taki wypoczynek przyda...
W weekendy staramy spotkać się z przyjaciółmi i spędzić z...
Na majówkę to wiadomo, że na działeczkę całą rodziną i grilla...
Nigdy nie wybiorę się do Dubaju bo tam chyba za drogo