Najlepsze Porady WypoczynekPodróżowanie do USA bez wizy Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Podróżowanie do USA bez wizy

Podróżowanie do USA bez wizy Nowy Jork

Kilka dni temu Polska oficjalnie dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Dzięki temu nie potrzebujemy już decyzji konsulatu aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Czy to oznacza, że od teraz możemy podróżować do USA na takich samych zasadach jak do innych krajów? Nie do końca. Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić przed wyjazdem.


Jak wyjechać do USA bez wizy?
Decyzja o przyjęciu Polski do programu bezwizowego została oficjalnie ogłoszona 11 listopada. Oznacza to, że Polacy mogą wyjechać do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę. Choć w ostatnich latach odrzuconych przez konsulat wniosków było bardzo niewiele, to jednak istniało ryzyko, że uzyskamy odmowę, a opłata wizowa, która wynosiła 160 dolarów przepadnie bezpowrotnie. Nie oznacza to jednak niestety, że do samolotu możemy wsiąść wyłącznie z paszportem. Konieczny jest bowiem wpis w elektronicznym systemie autoryzacji (ESTA). W tym celu musimy dokonać rejestracji i otrzymać zgodę na podróż. Za rejestrację w systemie ESTA także musimy wnieść opłatę. Jest ona jednak znacznie tańsza w porównaniu do opłaty za wizę, ponieważ wynosi 14 dolarów. Czas załatwiania formalności jest również krótszy niż w przypadku oczekiwania na wizę i trwa około 20 minut. Zgodę uzyskujemy na okres dwóch lat i w tym czasie możemy wielokrotnie odwiedzić Stany Zjednoczone.

Kto może podróżować do USA bez wizy?
Wizy nie potrzebujemy w przypadku, gdy chcemy pojechać do USA w celach turystycznych i służbowych (np. delegacja). Nasz pobyt nie może przekroczyć jednorazowo 90 dni. Nie możemy również podejmować pracy na terytorium USA. Nowe zasady nie obowiązują osób, które w przeszłości otrzymały decyzję odmowną w sprawie wizy. Autoryzacji nie otrzymamy również w przypadku, gdy złamaliśmy amerykańskie prawo imigracyjne lub mamy na koncie wyrok sądowy. Wyłączenie z programu obejmuje również osoby, które po 1 marca 2011 roku przebywały na terytorium takich państw jak: Jemen, Irak, Korea Północna, Libia, Somalia, Sudan i Syria.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Aby otrzymać prawo do pobytu w Stanach Zjednoczonych potrzebujemy paszportu ważnego minimum 90 dni. Potrzebny będzie również bilet z planowaną datą opuszczenia USA. Osoby, które posiadają ważną wizę nie muszą ubiegać się o wpis do ESTA. Warto również mieć na uwadze, że ostateczna decyzja o tym, czy zostaniemy wpuszczeniu na terytorium USA należy do urzędników służby imigracyjnej. Mają oni prawo odesłać każdego, kto wzbudzi ich podejrzenia.

Dodaj komentarz

Michał
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Wreszcie Stany Zjednoczone stoją dla nas otworem.

Edward
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

W końcu po wielu latach oczekiwania i obietnic od prezydentów doczekaliśmy się lotów do USA bez wiz.

Zbyszek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

W końcu będzie można pojechać na wakacje i pozwiedzać ten jakże piękny kraj Wielki Kanion, zachodnie wybrzeże i tego typu rzeczy


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Czytnik ebooków jest dla mnie bardziej poręczny i wygodny....
Dobranie odpowiednich nart jest ważnym elementem, żeby później...
Warto wiedzieć co i jak, żeby jakiegoś mandatu nie dostać
Wawel, smoka i smoga też