09.02.2024

Szampan — na czym polega magia tego wina?

Szampan — na czym polega magia tego wina?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Owiany nutą tajemnicy, powszechnie kojarzony z luksusem i wysoką ceną — szampan to definitywnie król win musujących. Co sprawia, że ten trunek jest tak wyjątkowy?


Skąd wziął się szampan?

Historia szampańskiego wina jest naprawdę bogata — jest w niej trochę z legendy, obfituje w zwroty akcji, a przy okazji wiąże się z kilkoma odkryciami, które na zawsze odmieniły winiarski świat, takimi jak specyficzny korek w kształcie grzybka, czy grubościenna butelka. 

Ojczyzną tego trunku jest Szampania — tutaj nie ma żadnych niespodzianek. Ten dosyć chłodny region północnej Francji jest kolebką winiarstwa już od V wieku p.n.e., lecz produkowane wtedy alkohole miały się nijak do tego, co dzisiaj cieszy nasze podniebienia na balach, bankietach i wykwintnych ucztach. Pierwsze wina z tego rejonu — mimo, że produkowane z użyciem tego samego szczepu, którego używa się do wytwarzania obecnego szampana — a mianowicie z pinot noir — były cienkie, lekkie i różowe, co budziło powszechną zazdrość u mieszkańców Szampanii. No bo w końcu jak można dopuścić do tego, żeby sąsiedzi z Burgundii mieli lepsze wino — ciężkie, pełne i krwistoczerwone. 

Mieszkańcy północnej Francji nie mieli szczęścia: nie dość, że ich wino było liche, to na domiar złego miało poważną wadę — było musujące. Pół biedy, gdyby bąbelki „psuły” jedynie charakter wina — „gazowany” trunek był tykającą bombą, która rozsadzała butelki i nierzadko powodowała destrukcję całych piwniczek! W tym momencie rozpoczyna się historia Pierre’a Perignona — mnicha, który za życiowy cel postawił sobie poprawę wina z Szampanii, wprowadzając szereg ulepszeń do procedury jego wytwarzania i przechowywania, wprowadzając m.in. mocniejsze butelki i korki przywiązywane sznurkiem. 

Szampan — złożony proces produkcji

To, że pijemy szampana w znanej nam formie, zawdzięczamy w dużej mierze Anglikom. Okazało się, że dobre wino z Francji wcale nie musi być z Burgundii! To właśnie Brytyjczycy zaczęli jako pierwsi doceniać przyjemnie muskające podniebienie bąbelki i w XVII wieku zaczęli sprowadzać to wino do swojego kraju. Jednak aż do XIX wieku musowanie wina pozostawało tajemnicą. Wszystko zmieniło się, gdy odkryto, że jest ono spowodowane powstającym w czasie fermentacji dwutlenkiem węgla. Spostrzeżenie to sprawiło, że komercyjna produkcja szampana „ruszyła z kopyta”. 

Wytwarzaniem tego niezwykłego trunku zajmują się „domy szampana”, które do perfekcji opanowały metodę jego produkcji. Polega ona na podwójnej fermentacji: dzięki dodaniu precyzyjnej ilości drożdży i cukru do wstępnie przefermentowanego wina pierwotnego (tzw. cuvée), a następnie zamknięciu go w szczelnie zakorkowanych butelkach, szampan nasyca się dwutlenkiem węgla. Po trwającym minimum 1,5 roku dojrzewaniu usuwa się martwe drożdże z butelek (disgorgement), a utracony płyn uzupełnia się mieszanką cukru i wina z poprzednich roczników (dosage). 

Kultura picia szampana

Szampańskie wino dosyć szybko znalazło się w kielichach arystokratów i do dzisiaj kojarzone jest z luksusem i bogactwem. Cóż — trzeba stwierdzić wprost, że jego ceny są nierzadko zawrotne, szczególnie jeżeli spotykamy się z trunkiem vintage — tj. z konkretnego rocznika, co nie jest oczywiste w świecie szampana. 

To wyjątkowe wino doskonale smakuje zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie potraw — należy jednak pamiętać, by do słodkich dań podawać słodki trunek, do tych słonych — wytrawny. Nie można także zapomnieć o odpowiednim schłodzeniu — wino z Szampanii smakuje najlepiej w temperaturze ok. 8-9 stopni Celsjusza, przy czym im starszy trunek, tym może być ona nieco wyższa, do ok. 15 stopni. 

Na koniec wspomnimy o jeszcze jednak ważnej kwestii. O ile szampan bezdyskusyjnie jest królem win z bąbelkami, o tyle proces jego wytwarzania został zaadaptowany do produkcji także innych wybornych alkoholi, które nie dość, że oczarowują jakością, to nie rujnują portfela. Szybka wskazówka: są to cremanty („szampany” spoza Szampanii), hiszpańska cava czy też włoska franciacorta. Zdecydowanie je polecamy!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności