09.02.2024

Apteczne i domowe sposoby na pozbycie się suchego kaszlu

Apteczne i domowe sposoby na pozbycie się suchego kaszlu

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Kaszel suchy często występuje podczas infekcji układu oddechowego. Ten objaw drażni nasze gardło, ale nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, może utrudniać spokojny sen, męczy i podrażnia zmienioną chorobowo śluzówkę. Na szczęście istnieje wiele sposobów pomagających złagodzić tego rodzaju kaszel. Jakie domowe sposoby warto wypróbować? Kiedy wybrać się do apteki? Co zrobić, jeśli kaszel bardzo długo nie mija?


Skąd się bierze suchy kaszel?

Suchy kaszel najczęściej jest związany z infekcją wirusową, która zaatakowała górne drogi oddechowe (zwykle pojawia się na początku choroby). Wirusy nie powodują powstawania ropnej wydzieliny, ale podczas namnażania uszkadzają nabłonek oskrzeli. Z tego powodu nasz układ oddechowy staje się bardziej wrażliwy i wiele bodźców może wywołać gwałtowną odpowiedź ze strony oskrzeli. Taki stan sprzyja napadom suchego, męczącego kaszlu, pojawia się drapanie i suchość w gardle oraz łaskotanie i drapanie w drogach oddechowych. Aby choroba minęła szybciej, a nam przestał dokuczać nieproduktywny kaszel, należy jak najszybciej zamienić suche odkrztuszanie na kaszel mokry. 

Kaszel suchy może być spowodowany również przez astmę oskrzelową, alergię na sierść zwierząt lub pyłki traw, przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przyjmowane leki (np. stosowane podczas leczenia nadciśnienia), dym papierosowy, wchłonięcie ciała obcego do dróg oddechowych, a nawet choroby serca, refluks przełyku czy nowotwory płuc i oskrzeli. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewlekły kaszel, który nie mija po wielu tygodniach oraz nie jest związany z infekcją wirusową lub bakteryjną. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Więcej informacji na temat kaszlu suchego można znaleźć na stronie http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/.

Kaszel suchy, mokry i pochorobowy – co warto wiedzieć?

Suchy kaszel i mokry bardzo łatwo odróżnić. Suchy zawsze jest nieproduktywny, nie towarzyszy mu żadna wydzielina i występuje zazwyczaj na początku infekcji. Może za to pojawić się drapanie w gardle, łzawienie oczu czy nocne napady kaszlu. Za to kaszel mokry (produktywny) pojawia się wraz z rozwojem choroby i jego charakterystyczną cechą jest wydzielina. Gdy w drzewie oskrzelowym gromadzi się plwocina, zaczyna zalegać w naszej klatce piersiowej. Aby jak najszybciej wyleczyć się z infekcji, należy kaszel suchy zamienić na mokry, a następnie doprowadzić do odkrztuszenia całej wydzieliny. 

Obojętnie, czy wybierzemy apteczny czy domowe sposoby na kaszel, pamiętajmy, by preparaty wykrztuśne przyjmować przed  godziną 18. Takie leki wzmacniają odruch kaszlowy podczas leczenia kaszlu mokrego i mogą powodować problemy z zaśnięciem. Bardzo istotne jest również to, żeby stosować odpowiednie leki na właściwy rodzaj kaszlu. Jeżeli pokasłujemy sucho, to sprawdzą się u nas preparaty przeciwkaszlowe, które hamują ten odruch. Nie wolno za to stosować takich syropów, jeśli mamy już kaszel mokry. Takie postępowanie może wydłużyć czas trwania choroby oraz pogorszyć nasz stan.

Po zakończonej infekcji możemy znów zacząć sucho pokasływać. To normalny objaw. Zniszczona śluzówka potrzebuje czasu, by się w pełni zregenerować, więc gwałtownie reaguje na wiele bodźców. Kaszlowi pochorobowemu nie towarzyszą już objawy infekcji, bo w organizmie nie ma już stanu zapalnego. Suchy kaszel powinien nas zaniepokoić w sytuacji, gdy pojawił się bez wyraźnego powodu, towarzyszą mu wymioty, ból w klatce piersiowej, plucie krwią lub duszność albo jeśli nie chce się przekształcić w kaszel mokry, mimo zażywania odpowiednich preparatów. Pamiętajmy, że każdy niepokojący objaw u dzieci i osób starszych powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Title

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Apteczne i domowe sposoby na pozbycie się suchego kaszlu przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Apteczne i domowe sposoby na pozbycie się suchego kaszlu? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Apteczne i domowe sposoby na pozbycie się suchego kaszlu
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Kornelia Borowska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności