09.02.2024

Bataty - właściwości i wykorzystanie w kuchni

Bataty - właściwości i wykorzystanie w kuchni

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Batat lub słodki ziemniak to pospolita nazwa wilca ziemniaczanego - rośliny pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej, obecnie popularnej w uprawie w Azji i Afryce. Od pewnego czasu gatunek ten coraz częściej gości na polskich stołach. Wskazane jest spożywanie go na przemian ze zwykłymi ziemniakami - stanowi źródło antyoksydantów, błonnika i karotenoidów. Jakie jeszcze ma właściwości? Dlaczego i w jaki sposób warto wprowadzić go do jadłospisu? Na te pytania odpowiadamy poniżej!


Dobroczynne właściwości
Bulwy wilca ziemniaczanego - bataty właśnie - cechują się wrzecionowatym kształtem i słodkim smakiem. Przez dużą zawartość skrobi i długo wchłaniających się węglowodanów złożonych są dobrym źródłem energii. Znajdziemy w nich także spore ilości błonnika, który obniża cholesterol, poprawi metabolizm i reguluje pracę jelit. Ponadto bataty posiadają niski indeks glikemiczny, przez co mogą być włączone do diety cukrzyków oraz diet odchudzających. Przy tym zawierają one dużo białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jak już wspomniano, słodkie ziemniaki wyróżnia wysoki poziom karotenoidów (w tym beta-karotenu i luteiny), witaminy C i E oraz kwasu foliowego. W ten sposób włączenie tych warzyw do jadłospisu wiąże się ze wsparciem wzroku, zwalczeniem wolnych rodników i wspomożeniem układu krążenia. Bataty zawierają też duże ilości potasu, wapnia czy jodu.

Bataty a zwykłe ziemniaki
Zwykłe ziemniaki zawierają w sobie wiele składników odżywczych i chociaż w batatach jest ich więcej, nie oznacza to, że od razu trzeba zrezygnować z kartofli. Bulwy wilca są nieco bardziej kaloryczne i trudniejsze do kupienia, ale wyróżniają się ciekawszym smakiem i krótszym czasem gotowania. Jednocześnie w ich składzie znaleźć można szczawiany wpływające negatywnie na skórę i błony śluzowe, a w połączeniu z wapniem - sprzyjające powstawaniu kamieni nerkowych. Mimo wszystko warto nimi od czasu do czasu zastąpić klasyczne ziemniaki.

Wykorzystanie w kuchni
Bataty można podawać do obiadu, tak jak zwykle kartofle. Można je upiec, ugotować oraz zgrillować, a także wykorzystać w puree, które sprawdzi się jako dodatek do obiadu, a także na kanapkę. Smakiem zaskoczoną przyrządzone z nich frytki i zapiekanki, a także zupa krem, w której bulwy wilca zblenduje się z cebulą, czosnkiem, wodą oraz słodką śmietanką. Ciekawą opcją jest także wykorzystanie ich w ciastach i puddingach.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
To prawda, bataty to ciekawa alternatywa od ziemniaków. Najczęściej podaje je pieczone w ćwiartkach w przyprawach.
~~Aldona
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Bataty - właściwości i wykorzystanie w kuchni pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Bataty - właściwości i wykorzystanie w kuchni? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Bataty - właściwości i wykorzystanie w kuchni
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Gabriel Sokołowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności