09.02.2024

Chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny

Chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Prawidłowy sen to podstawa odpowiedniego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Coraz częściej zdarza się, że czas odpoczynku zostaje zakłócony chrapaniem lub nawet, niebezpiecznym dla zdrowia bezdechem sennym. Zgodnie z badaniami przeprowadzanymi przez lekarzy szacuje się, że ponad 13 milionów Polaków cierpi na uciążliwą dolegliwość chrapania, a obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) doświadcza nawet 1,5 miliona Polaków. Na czym polega bezdech senny i czym różni się on od chrapania?


Chrapanie a obturacyjny bezdech senny (OBS)

Chrapanie to nic innego, jak uniemożliwienie przepływu powietrza wskutek rozluźnienia mięśni górnych dróg oddechowych. W czasie snu podniebienie miękkie oraz języczek opadają, a następnie zwężają się górne drogi oddechowe, utrudniając przepływ powietrza, co skutkuje chrapaniem - wydawaniem dźwięków podczas nabierania powietrza do płuc.

W przypadku, gdy mięśnie w górnych drogach oddechowych rozluźnią się zbyt mocno, mogą nastąpić problemy z oddychaniem lub nawet przerwy w oddychaniu, nazywane obturacyjnym bezdechem sennym. Już 10 sekund zaburzeń oddychania wystarczy, aby doprowadzić do niedokładności w funkcjonowaniu organizmu. Chrapanie, będące objawem bezdechu sennego, wymaga leczenia. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może powodować choroby zwiększające ryzyko stałej utraty zdrowia, a nawet życia. Pacjent z nieleczonym OBS cierpieć może na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), choroby serca, a także na nadciśnienie tętnicze, prowadzące do zaburzenia rytmu serca, udaru mózgu, a nawet do zawału serca.

Więcej informacji o chrapaniu znajdziesz tutaj: https://zdrowysen.info/chrapanie-przyczyny-objawy-skutki-leczenie

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)

Bezdech senny objawia się nie tylko przerwą w oddechu w nocy, ale również różnymi innymi czynnikami, występującymi także w ciągu dnia. Ponadto, zazwyczaj moment bezdechu sennego jest niezauważalny dla osoby śpiącej, a o tym, że miała miejsce sytuacja zatrzymania oddechu, zazwyczaj osoba dowiaduje się od partnera lub rodziny.  W przypadku gdy jednak osoba z problemem obturacyjnego bezdechu sennego sypia samotnie, warto zwrócić uwagę na inne objawy choroby.

Objawy bezdechu sennego w ciągu dnia

W ciągu dnia bezdech senny objawia się ciągłym niewyspaniem, któremu towarzyszą poranne bóle głowy. Osobie chorej ciągle towarzyszy uczucie zmęczenia, senność i problemy z koncentracją. Wraz z niewyspaniem pojawiają się drażliwość i wrażliwość na czynniki zewnętrzne, co powoduje złe samopoczucie. Ważnym objawem chrapania i bezdechu sennego jest zaczerwienienie ścian gardła i jego ból po przebudzeniu. W czasie zaawansowanego stadium choroby, pacjent może uskarżać się na kłucie w okolicy serca.

Objawy bezdechu sennego w nocy

Obturacyjny bezdech senny w nocy objawia się przede wszystkim głośnym i nieregularnym chrapaniem, przerywanym ciszą, a następnie intensywnym nabraniem powietrza. Osoba cierpiąca na bezdech senny często wybudza się ze snu, niejednokrotnie odczuwając brak możliwości swobodnego oddychania. Co więcej, bezdechowi sennemu towarzyszy nadmierna potliwość, utrudniająca swobodne zasypianie. Osoby chore na OBS odczuwają również nadmierną potrzebę oddawania moczu w nocy. Wszystkie te objawy prowadzą do zaburzeń snu, w konsekwencji pogarszając jakość funkcjonowania organizmu w ciągu dnia, a także zwiększając ryzyko nabywania innych chorób.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego

Bezdech senny wymaga konsultacji ze specjalistą, a następnie wdrożenia odpowiedniej ścieżki powrotu do zdrowia i przywrócenia regularnego snu. Brak leczenia bezdechu sennego prowadzić może do nieodwracalnych zmian w zdrowiu, wymagających ciągłego przyjmowania lekarstw.

Aby opracować odpowiednią metodę leczenia bezdechu sennego, pacjent powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do poradni pulmonologicznej na badania polisomnograficzne, polegające na ocenieniu stadiów snu, poziomu tlenu we krwi, a także procesu oddychania i reakcji organizmu na bezdech. W zależności od stopnia zaawansowania bezdechów zostanie opracowana indywidualna metoda leczenia pacjenta.

Leczenie bezdechu sennego rozpoczyna się od zmiany przyzwyczajeń pacjenta i poprawienia jakości snu. W przypadku osób z otyłością konieczne jest wprowadzenie diety i aktywności fizycznej w celu zredukowania masy ciała. Zaleca się również monitorowanie ciśnienia krwi i pracy mózgu pacjenta oraz ograniczenie spożywania alkoholu, szczególnie tuż przed snem. W czasie snu zaleca się korzystanie z poduszki ortopedycznej, pozwalającej na wspomaganie mięśni i utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji, ograniczającej zaburzenia oddychania i możliwości powstawania bezdechów. Warto również zadbać o dobrą jakość powietrza w sypialni, używając oczyszczaczy lub roślin działających korzystnie na zdrowie i poprawiających jakość snu.

Wielu pacjentów decyduje się na leczenie bezdechu sennego zabiegiem laryngologicznym, polegającym na usunięciu migdałków podniebiennych. Zabieg ten przyczynia się do poszerzenia przestrzeni gardła (gardzieli), poprawiając proces oddychania u chorych. Niektórzy pacjenci decydują się leczyć bezdech senny i chrapanie poprzez zabieg konchoplastyki, polegający na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych lub poprzez zabieg plastyki podniebienia miękkiego, podczas którego usztywniane zostaje podniebienie miękkie oraz zmniejszona zostaje długość języczka.

Innym, skutecznym sposobem leczenia choroby jest metoda wspomagania oddychania CPAP. Metoda ta polega na wytwarzaniu stałego i dodatniego ciśnienia dróg oddechowych, wykorzystując specjalnie przeznaczony do tego aparat. Terapia polega na zakładaniu w nocy, na czas snu, szczelnie przylegającej do twarzy maski, która podłączana jest za pomocą rurki do pracującego aparatu CPAP. Według specjalistów, terapia ta pozwala leczyć OBS bez wymagania pomocy od innych osób, a efekty widoczne są po niedługim czasie, nawet tuż po pierwszej nocy z aparatem CPAP. Co więcej, dla pacjentów ubezpieczonych aparaty te mogą być częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (nawet 90%).

Podsumowanie

Chrapanie i bezdech senny przede wszystkim wpływają na jakość snu i samopoczucie chorych. Co więcej, OBS może mieć wpływ na relację z partnerem, któremu przeszkadzać może chrapanie i niespokojny sen drugiej osoby. Coraz częściej pacjenci decydują się na leczenie bezdechu sennego, przede wszystkim chcąc poprawić jakość życia i zredukować senność w ciągu dnia. Sen jest niezbędną czynnością, pozwalającą organizmowi zregenerować się i przygotować go do kolejnego dnia. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń codziennego użytku, ułatwiających pracę nad snem i jego przebiegiem. Warto pamiętać, że podstawą dbania o zdrowie są regularne badania, pozwalające ustalić przyczyny złego samopoczucia lub problemów zdrowotnych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Nikodem Brzeziński
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności