Co to jest badanie preluksacyjne?

Badanie preluksacyjne to niezwykle ważny zabieg diagnostyczny, mający na celu zbadanie prawidłowości rozwoju dziecka i jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych wad wrodzonych i rozwojowych stawu biodrowego u niemowląt i noworodków. Wady mogą być uwarunkowane genetycznie, bądź spowodowane przez ograniczone możliwości ruchowe rozwijającego się płodu lub nieprawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu mamy. Sprawdź, kiedy należy wykonać badanie preluksacyjne.
Preluksacja składa się z badania ortopedycznego, czyli wzrokowo-dotykowej diagnozy i oceny układu kostno-stawowego dziecka oraz USG bioderek dziecka, które pozwala dokładnie ocenić ich budowę. Wczesne wykrycie schorzeń i wad rozwoju i budowy stawu biodrowego dziecka umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii i całkowite wyleczenie wykrytych schorzeń. Więcej o badania preluksacyjnym na https://zoz2.pl/poradnia/preluksacyjna/
Wskazania do wykonania badania preluksacyjnego
Pierwsze badanie preluksacyjne powinno zazwyczaj odbyć się pomiędzy 4, a 6 tygodniem życia dziecka. Badanie kontrolne następuje zwykle pomiędzy 4, a 6 miesiącem życia. Nawet w przypadku braku specjalistycznego skierowania od lekarza pediatry, profilaktycznemu badaniu powinno się regularnie poddawać wszystkie dzieci.
Warto zwrócić szczególną uwagę czy kilkumiesięczne niemowlę nie jest za mało ruchliwe, czy roczne dziecko utyka podczas chodzenia, lub czy kilkulatek krzywo stawia stopy podczas chodzenia. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zwyrodnień lub odstępstw od normy należy zgłosić się do lekarza pediatry oraz ortopedy. Późno rozpoznana wada czy zwyrodnienie może spowodować konieczność długotrwałej terapii lub leczenia szpitalnego i operacyjnego, a w skrajnych przypadkach prowadzić do nieodwracalnego kalectwa. Badanie preluksacyjne pozwala na szybkie wykrycie postępującej wady, uniknięcie ewentualnych powikłań i sprawne wyleczenie schorzenia jeszcze na poziomie rozwojowym stawów.
Jak wygląda badanie preluksacyjne?
Badanie preluksacyjne jest w pełni bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka oraz nie wymaga specjalnych przygotowań. Lekarz ortopeda dokładnie bada oba stawy biodrowe pod kątem występowania ograniczeń w odwodzeniu nóżek i niestabilności, a także poprawnej długości obu kończyn. Badanie USG stawów biodrowych umożliwia dodatkowo wykrycie nieprawidłowości, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania lekarskiego.
Wynik badania preluksacyjnego jest zazwyczaj dostępny jeszcze na tej samej wizycie, a w przypadku wykrycia wad, wdrażane jest ich leczenie i korekcja. W poradni preluksacyjnej można dodatkowo zasięgnąć informacji, w jaki sposób zadbać o prawidłowy i zdrowy rozwój stawów biodrowych dziecka.
Dodaj komentarz
Przydatne porady
Ciekawy artykuł
Czy inspiracja Co to jest badanie preluksacyjne? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co to jest badanie preluksacyjne?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
ciekawe może i tak...
Ważne jest to badanie preluksacyjne w ciąży.
dawno nie było nic o pieskach :(