Implanty są bardzo popularną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Są wytrzymałe, a dzięki zaawansowanej obecnie technologii ich wykonywania, trudno odróżnić je od zębów naturalnych. Co warto wiedzieć w temacie implantów? Jakie są ich rodzaje? Czy istnieją przeciwwskazania do ich wykonywania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Rodzaje implantów zębowych
Implantologia to dziedzina, która ma już kilkadziesiąt lat. W ciągu tak długiego czasu opracowano wiele rodzajów implantów. Najpopularniejszymi są implanty tytanowe, które są obojętne dla organizmu człowieka. Cechuje je również bardzo duża wytrzymałość. Na rynku dostępne są także implanty cyrkonowe. Doskonale odwzorowują naturalne zęby, a ponadto są odporne na temperatury i ścieranie. Implanty można również podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Różnią się one między sobą inwazyjnością zabiegu.
Jak wygląda zabieg?
Wszczepianie implantów wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, dlatego nie ma mowy o żadnym bólu. Podstawą do zaplanowania leczenia jest badanie RTG. Czasem lekarz może zlecić również inne badania - dentysta Rzeszów Czas zabiegu uzależniony jest od ilości wszczepianych implantów, dlatego każdy przypadek jest indywidualny. W przypadku implantów dwufazowych, zabieg wymaga kilku wizyt, przez co cały proces leczenia może potrwać nawet kilka miesięcy.
Przeciwwskazania do wszczepienia implantów
Zabieg wszczepienia implantów nie jest niestety możliwy do przeprowadzenia u wszystkich osób. Przeciwwskazaniem jest między innymi paradontoza. Umieszczenie implantu wymaga również odpowiedniego stanu kości, dlatego jej zanik spowodowany stanem zapalnym lub też zbyt długim czasem, jaki upłynął od utraty zęba może również uniemożliwić zabieg. Pod uwagę bierze się również ogólny stan zdrowia pacjenta. Implantów nie wykonuje się więc u osób chorych na cukrzycę, AIDS, czy nowotwory. Przeciwwskazaniem jest także ciąża.