Najlepsze Porady ZdrowieCo warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Zdrowe, proste i białe zęby są marzeniem wielu z nas. Dzięki nim możliwe jest wygodne gryzienie i przeżuwanie, a czyszczenie nie wiąże się z żadną trudnością. Nie każdy z nas rodzi się z naturalnie pięknymi zębami. Co więcej, w wieku dziecięcym często dochodzi do powstania wad zgryzu. Tym, którzy chcą nieco pomóc naturze z pomocą przyjdzie lekarz ortodonta Rzeszów , który wybierze odpowiednią metodę leczenia wad oraz zaproponuje właściwy rodzaj aparatu ruchomego lub stałego. Z czym wiąże się noszenie aparatu ortodontycznego? Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego założeniu?


Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny pozwala uzyskać piękny uśmiech. Krzywe i nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną wielu dolegliwości w obrębie jamy istnej, ale też powodują kompleksy. Ponadto, dzięki aparatowi ortodontycznemu można zapobiec nadmiernemu ścieraniu zębów, wynikającemu z wad nabytych w wieku dziecięcym, próchnicy oraz różnorakim schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie ortodontyczne to długotrwały proces

Zanim w ogóle rozpocznie się leczenie ortodontyczne, wielu zastanawia się ja długo trzeba czekać na efekty. Niestety, korekta położenia zębów jest leczeniem czasochłonnym. Zwykle czas noszenia aparatu stałego wynosi około dwóch lat. Czas ten jest jednak uzależniony od rodzaju wady, dlatego też leczenie ortodontyczne jest zawsze kwestią bardzo indywidualną. Może wynosić zarówno więcej, jak i mniej niż wspomniane dwa lata.
W przypadku dzieci pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się mniej więcej w siódmym roku życia. Leczeniu ortodontycznemu mogą się poddawać zarówno dorośli, jak i młodzież. W tym celu stosuje się aparaty stałe oraz ruchome, w postaci specjalnych nakładek, zakładanych na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Działanie aparatu stałego polega na wywieraniu nacisku na poszczególne zęby, dzięki czemu następuje ich przemieszczanie, a w rezultacie właściwe ustawienie.
O tym, czy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego, zawsze decyduje wyspecjalizowany ortodonta. Na rynku istnieje wiele rodzajów aparatów, dzięki czemu każdy pacjent może wybrać taki, który w pełni zaspokoi jego potrzeby.

Jak się przygotować?

Jeśli już uznasz, że chcesz zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja z lekarzem ortodontą. Po tym spotkaniu musisz udać się do stomatologa, który oceni stan zębów i zaplanuje leczenie istniejących ubytków. Dodatkowo, pacjent powinien też poddać się oczyszczaniu zębów oraz wykonać zdjęcie RTG, na podstawie którego ortodonta określi stan kości oraz zębów.
W przypadku osób dorosłych leczenie ortodontyczne nie jest finansowane ze środków NFZ. Koszt aparatu zależy od jego rodzaju. Proste, metalowe łuki to koszt około 1600 zł, podczas gdy za aparat estetyczny należy zapłacić około 2500 zł. Pacjenci mogą uiścić jednorazową opłatę za aparat lub rozłożyć ją na raty. Dodatkowo, w cenę leczenia należy włączy koszt każdorazowej wizyty kontrolnej (100-200 zł), niezbędnej do uzyskania właściwego leczenia.

Jak jeść?

No dobrze - masz już założony aparat. Na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób jeść mając na zębach kawałek metalu. W pierwszych dniach po jego założeniu pacjenci zwykle odczuwają pewien dyskomfort i ból. Dlatego w pierwszych dobach zaleca się spożywanie płynnych i półpłynnych posiłków. Dodatkowo, na czas noszenia aparatu konieczne jest zrezygnowanie ze spożywania ciągnących się wyrobów, gum czy karmelu, które mogą powodować odczepienie się zamków. Twarde owoce należy kroić przed zjedzeniem. Zaleca się również unikanie orzechów oraz nasion i pestek, które mogą powodować wyginanie łuków.

Jak czyścić?

Pielęgnacja zębów, na których przymocowany jest aparat ortodontyczny wymaga znacznie więcej uwagi. W szczelinach między częściami aparatu a zębami gromadzi się znacznie więcej resztek jedzenia, dlatego też konieczne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Do tego celu należy dodatkowo stosować specjalną szczoteczkę, przeznaczoną do miejsc trudno dostępnych. Warto też korzystać z nisi dentystycznych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz płynów to płukania.
Po zakończeniu tradycyjnego leczenia ortodontycznego należy stosować tzw. aparat retencyjny, który ma za zadanie utrwalić efekty uzyskane przy pomocy tradycyjnego aparatu. Długość stosowania retencji uzależnione jest od stanu, w jakim są zęby po przebytym leczeniu ortodontycznym.
Czy są przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego?
Tak. Jeśli nie ma ograniczeń związanych z ogólnym zdrowiem, wówczas jedyną przeszkodą pozostaje ciąża. Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta częstego wykonywania zdjęć rentgenowskich. Generowane wtedy promieniowanie nie jest bezpieczne dla dziecka, dlatego też decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego należy odłożyć na czas po urodzeniu dziecka.

Dodaj komentarz

Porada Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 363
facebook unlike 1

Czy porada Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu

Ania
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przydatne wskazówki dla osób, które w planach mają założyć aparat ortodontyczny.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Czy opis porady Zdrowa dieta - co to tak naprawdę oznacza?...
Sport lek na wszystko
Masaż ciała połączony z odpowiednią dietą to najskuteczniejszy...
Czy opis porady Szczepienie na COVID-19 a żylaki pomogła Ci...