09.02.2024

Czemu warto włączyć fasolę do diety?

Czemu warto włączyć fasolę do diety?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Fasola zdobyła swoją popularność w czasie wielkich odkryć geograficznych, a dzisiaj uprawiana jest na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. Stanowi składnik większości z lokalnych kuchni i nie trudno się temu dziwić - jej właściwości sprawiają, że powinna na stale trafić do jadłospisu wszystkich, nie tylko wegetarian. Stanowi wspaniałe uzupełnienie dań, a przy tym jest cennym źródłem białka i witamin z grupy B. Ponadto można ją jeść przez cały rok i występuje w ponad 400 odmianach. Dlaczego jeszcze warto jeść fasolę? Zapraszamy do lektury!


Właściwości fasoli
Fasola to roślina z rodziny bobowatych, która wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością białka - zawiera go niewiele mniej od soi i grochu, a o wiele więcej niż mięso. Ponadto w jej składzie znaleźć można sporo dobrze rozpuszczalnego błonnika, regulującego pracę jelit i redukującego zbyt wysoki poziom cholesterolu. W białku fasoli znajduje się ponadto lizyna, przydatna do produkcji karnityny - substancji odpowiadającej za wzmocnienie serca, i tym samym zapobiegającej jego chorobom i zawałom. Fasola zmniejsza też wydzielanie kwasów żołądkowych, przez co uwagę na nią powinny zwrócić osoby cierpiące na nadkwasotę i zgagę. Ponadto w zależności od odmiany fasola może być źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i E, fosforu, potasu, magnezu czy żelaza.

Najpopularniejsze odmiany fasoli
Odmiany fasoli różnią się od siebie ze względu na smak, teksturę, wartości odżywcze oraz wygląd. Jedną z najbardziej popularnych w Polsce odmian jest fasola biała, która ma najniższy wskaźnik tłuszczu i pozytywny wpływa na kondycję cery oraz pracę wątroby i serca. Najczęściej wykorzystuje się ją w kuchni jako dodatek do dań jednogarnkowych, zup i sałatek. Inna znana fasola to ta czerwona, zwana też nerkowatą. Cechuje się purpurowym kolorem i charakterystycznym kształtem, a przy tym ze wszystkich odmian posiada najwięcej witaminy B1. Wspomaga pracę mózgu, działa antystresowo, a dzięki dużej zawartości cynku minimalizuje wystąpienie u mężczyzn raka prostaty. Rzadziej spotykaną odmianą jest fasola czarna - uważana jest za najzdrowszą ze wszystkich, wspomaga pracę nerek i narządów rozrodczych, a przy tym może okazać się pomocna przy łagodzeniu zapalenia krtani. Popularne są też dwa azjatyckie rodzaje fasoli: fasola mung działa detoksykująco, wspiera wątrobę i sprawdza się w leczeniu zatruć. Fasola adzuki zaś reguluje poziom wody w organizmie i jest bogata w kwas foliowy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Czemu warto włączyć fasolę do diety? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czemu warto włączyć fasolę do diety?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Czemu warto włączyć fasolę do diety?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności