Kiedy przechodzimy na dietę odchudzającą, często pojawiają się pytania, czy jest w niej, chociaż najmniejsze miejsce na kanapki, tosty, grzanki? Dla wielu z nas pieczywo kojarzy się przede wszystkim z czasami dzieciństwa. Świeżo upieczony bochenek chleba jest tzw. comfort food — sięgamy po niego zarówno w porze śniadaniowej, jak i przy kolacji. Z pewnością można określić chleb jako składnik zdrowej i zbilansowanej diety, jako że produkty zbożowe sytuują się w Piramidzie Zdrowego Żywienia zaraz po owocach oraz warzywach — zawiera cenne źródło węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego. Jednak, aby chleb nie tuczył, a sprzyjał utrzymaniu perfekcyjnej sylwetki, trzeba zastosować się do kilku wskazówek.
1. Masło = kalorie?
Dodawanie do chleba masła lub wszelakiego rodzaju serka przeznaczonego do smarowania zwiększa kaloryczność kanapki. Warto trzymać niewielki kawałek masła poza lodówką, aby gładko rozsmarować je na kromce. Jeśli użyjemy masła wyciągniętego prosto z lodówki, nie możemy liczyć na jego równomierne rozprowadzenie — taka czynność bardziej przypomina krojenie niż smarowanie! Im większa ilość serka lub masła, tym więcej kalorii spożywasz!
2. Ziarniste pieczywo
Pieczywo z dodatkiem ziaren, np.: siemienia lnianego, słonecznika, pestek dyni itd. ma świetne właściwości prozdrowotne. Wszelakiego rodzaju ziarna zawierają w sobie dodatkowe porcje wartościowego białka, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wspomożenia odporności organizmu. Pieczywo ziarniste dostarcza nam makro- oraz mikroskładników, które są niezbędne do zachowania pozytywnego samopoczucia oraz promiennej urody.
3. Powiedz NIE chlebowi pszennemu!
Z chlebem pszennym nie należy przesadzać. Chociaż zawiera mało błonnika i jest lekkostrawny (polecany jest osobom z problemami żołądkowymi oraz dzieciom) to jednak należy go unikać w codziennej diecie ze względu na podwyższony poziom cukru, powodującego tycie. Zachęcamy do poznawania pieczywa wykonanego na bazie innych rodzajów mąk!
4. Chleb dobrej jakości
Kupując pieczywo, warto zwrócić uwagę na listę składników wymienionych na etykiecie produktu. Wysokiej jakości chleb powinien składać się z wody, mąki, zakwasy lub drożdży, jak również soli. Wszelkie produkty, które są barwione karmelem lub konserwowane chemicznie lepiej odłożyć na półkę!
5. Same węglowodany?
Wbrew pozorom pieczywo nie składa się tylko i wyłącznie z węglowodanów. Wysokiej jakości pieczywo wyrobione na podstawie ziaren oraz mąki razowej wniesie do diety spore ilości witamin z gr. B, błonnika pokarmowego, magnezu, selenu, cynku oraz wielu innych!
6. Urozmaicaj dietę
Kanapki są daniem, które może niezwykle szybko przygotować, dlatego tak często są naszym pierwszym wyborem. Jednakże czasami warto poświęcić trochę swojego czasu na przygotowanie oryginalnego dania, które zaspokoi nasze podniebienie oraz żołądek. Nie wolno pozwolić sobie na jedzenie chleba od rana do wieczora — urozmaicona dieta nie pozwoli zamienić Ci się w kanapkożercę! Przygotowując kanapkę raz na jakiś czas, warto postawić na nieznane nam wcześniej dodatki. Próbowaliście kiedyś kanapek z hummusem, pastami warzywnymi czy tahini?