Najlepsze Porady ZdrowieCzy guma do żucia jest zdrowa? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Czy guma do żucia jest zdrowa?

Czy guma do żucia jest zdrowa? Guma do żucia

Guma do żucia to szybki sposób na odświeżenie oddechu, ponieważ występuje w wielu wersjach smakowych (miętowy, szałwiowy, limonkowy). Gumy do żucia różnych marek będą się od siebie nieznacznie różniły, jednakże w składzie każdej z nich powinny znaleźć się produkty, które są sklasyfikowane jako bezpieczne do spożycia. Często mówi się, że guma do żucia sprzyja uspokojeniu, a także utrzymaniu koncentracji na bieżących czynnościach. Guma do żucia zalecana jest po posiłkach, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów, ponieważ zapobiega powstawaniu próchnicy i zwiększa poziom pH w ustach. Jednak czy guma spożywana regularnie w dużych ilościach jest zdrowa?


Z czego składa się guma do żucia?
Głównym składnikiem gumy do żucia jest nietrawiona substancja bazowa, która nadaje gumie niezbędne właściwości. Zazwyczaj do gumy do żucia dodawana jest żywica, która pozwala na otrzymanie bardziej zwartej i twardszej formy. W składzie gumy znajdziemy również wypełniacze nadające gumie odpowiednią teksturę, a także konserwanty, dzięki którym na niezwykle długą datę przydatności. Wilgoć utrzymują oleje roślinne, parafina, a także wosk, które również zapobiegają zbytniemu twardnieniu gumy. Guma do żucia składa się również ze substancji słodzących oraz aromatów, które nadają jej odpowiedni smak.

Jakie są zalety gum do żucia?
Główną zaletą gumy do żucia jest szybkie odświeżenie oddechu. Gumy do żucia bez cukru pomagają przywrócić w jamie ustnej odpowiednie pH po spożytym posiłku i rzeczywiście pomagają utrzymać zdrowy stan zębów. Najkorzystniejszą opcją są gumy słodzone ksylitolem, które przyczyniają się do zahamowania wzrostu bakterii przyczyniających się do powstania nieświeżego oddechu. Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej nie jest jedyną zaletą żucia gum. Udowodniono naukowo, że żucie gumy przyczynia się do obniżenia apetytu, ponieważ żując, wysyłamy sygnał do mózgu, który ma na celu ograniczenie łaknienia. Żując gumy spalamy również nieco kalorii. Guma jest świetną alternatywą dla osób zmagających się z nałogiem palenia — na rynku dostępne są gumy zawierające niewielkie ilości nikotyny, dzięki którym można zmniejszyć podaż nikotyny z papierosów.

Czy guma do żucia pozwala zachować zdrowe uzębienie?
Bezcukrowa guma do żucia pozwoli Ci na dbanie o higienę jamy ustnej, ponieważ podczas jej żucia występuje zwiększona produkcja śliny, dzięki której wypłukują się resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Zawarty w gumach do żuć sorbitol nie tylko wywołuje efekt odświeżający, ale również wykazuje on działanie bakteriobójcze oraz przyczynia się do zwiększenia pracy jelit. Dzięki wspomnianemu składnikowi gumy do żucia pH szkliwa nie zostaje obniżone, co pomaga chronić zęby przed działaniem szkodliwych kwasów. Ksylitol natomiast zapobiega powstawaniu próchnicy i działa przeciwbakteryjnie — dochodzi do reminalizacji powierzchni zęba.

Dodaj komentarz

Amanda
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ciekawy artykuł.

Kasia
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Guma bezcukrowa jest fajną alternatywą. Odczucie, że nie ma w niej cukru jest prawie niewyczuwalne.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Mylicie napar z odwarem. Odwar uzyskuje się poprzez gotowanie,...
Jarmuż używam do sałatek, jest dużo przepisów w których możemy...
Sporo czasu spędzam przed ekranem komputera, ze względu na...
Mi też obiła się gdzieś o uszy ta informacja, uważam że to ta...