09.02.2024

Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy?

Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Syrop glukozowo-fruktozowy to substancja obecna w większości produktów spożywczych. Już od kilku lat toczy się głośna dyskusja na jej temat. Uważa się ją za bardziej szkodliwą niż cukier i ostrzega, że nadmierne spożycie stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlaczego powinniśmy unikać żywności zawierającej syrop glukozowo-fruktozowy?


Syrop glukozowo-fruktozowy - co to jest?

Badania i statystki WHO - Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Wśród tej grupy znajdują się także dzieci i młodzież. Główną przyczyną tej sytuacji jest spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Jako jeden ze składników, który prowadzi do tycia wymieniony został syrop glukozowo-fruktozowy. Substancja ta stosowana jest masowo jako zamiennik cukru. Znajduje się w wielu produktach dostępnych na półkach supermarketów. Ma on budowę zbliżoną do cukru, ponieważ składa się z glukozy i fruktozy. Problemem jest jednak jego nadmiar i wszechobecność w wielu artykułach żywnościowych. Słodycze takie jak batoniki, ciastka, cukierki czy czekolady wydają się oczywiste, jednak substancja ta znajduje się także w produktach, które nie wzbudzają podejrzeń. Czy wpadłbyś na pomysł, że syrop glukozowo-fruktozowy może znajdować się w wędlinach, wyrobach mlecznych, zupach oraz keczupach? 

Syrop glukozowo-fruktozowy - wpływ na zdrowie

Syrop glukozowy, jest coraz częściej wymieniany jako jeden z głównych powodów rosnącego wskaźnika otyłości w społeczeństwie. Spożywanie fruktozy w dużych ilościach może powodować zaburzenia odczuwania głodu i sytości. W konsekwencji tego odczuwamy nasilony apetyt i jemy więcej niż potrzebuje organizm. Taka sytuacja nieuchronnie prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej, a tym samym do nadwagi i otyłości. Regularne spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego powoduje zmiany stężenia insuliny i glukozy we krwi, co prowadzi z kolei do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu II. Badania wskazują także, że nadmierne spożywanie tego składnika może wywoływać rozwój chorób takich jak miażdżyca, zawał, stłuszczenia wątroby, choroby nerek i wielu innych. Warto tutaj dodać, że według ekspertów dzienna porcja produktu dosładzanego syropem glukozowo-fruktozowym nie powinna przekraczać 250 g. 

Jak wyeliminować syrop glukozowo-fruktozowy z diety?

Przede wszystkim czytaj składy na etykietach. Sprawdzaj nie tylko słodycze i wypieki, ale także inne produkty. Zawsze staraj się wybierać żywność o najkrótszym składzie. Dzięki temu kupisz produkty mniej przetworzone. Unikaj napojów oraz wód smakowych. Zamiast tego wybieraj naturalne soki bez cukru lub pij zwykłą wodę. Kupuj jogurt naturalne i samemu dodawaj do nich ulubione owoce.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
lepiej unikać syropu glukozo-fruktozowego...
~a
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
dobra porada !
~~Zdrowe życie
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności