Syrop glukozowo-fruktozowy to substancja obecna w większości produktów spożywczych. Już od kilku lat toczy się głośna dyskusja na jej temat. Uważa się ją za bardziej szkodliwą niż cukier i ostrzega, że nadmierne spożycie stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlaczego powinniśmy unikać żywności zawierającej syrop glukozowo-fruktozowy?
Syrop glukozowo-fruktozowy - co to jest?
Badania i statystki WHO - Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Wśród tej grupy znajdują się także dzieci i młodzież. Główną przyczyną tej sytuacji jest spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Jako jeden ze składników, który prowadzi do tycia wymieniony został syrop glukozowo-fruktozowy. Substancja ta stosowana jest masowo jako zamiennik cukru. Znajduje się w wielu produktach dostępnych na półkach supermarketów. Ma on budowę zbliżoną do cukru, ponieważ składa się z glukozy i fruktozy. Problemem jest jednak jego nadmiar i wszechobecność w wielu artykułach żywnościowych. Słodycze takie jak batoniki, ciastka, cukierki czy czekolady wydają się oczywiste, jednak substancja ta znajduje się także w produktach, które nie wzbudzają podejrzeń. Czy wpadłbyś na pomysł, że syrop glukozowo-fruktozowy może znajdować się w wędlinach, wyrobach mlecznych, zupach oraz keczupach?
Syrop glukozowo-fruktozowy - wpływ na zdrowie
Syrop glukozowy, jest coraz częściej wymieniany jako jeden z głównych powodów rosnącego wskaźnika otyłości w społeczeństwie. Spożywanie fruktozy w dużych ilościach może powodować zaburzenia odczuwania głodu i sytości. W konsekwencji tego odczuwamy nasilony apetyt i jemy więcej niż potrzebuje organizm. Taka sytuacja nieuchronnie prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej, a tym samym do nadwagi i otyłości. Regularne spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego powoduje zmiany stężenia insuliny i glukozy we krwi, co prowadzi z kolei do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu II. Badania wskazują także, że nadmierne spożywanie tego składnika może wywoływać rozwój chorób takich jak miażdżyca, zawał, stłuszczenia wątroby, choroby nerek i wielu innych. Warto tutaj dodać, że według ekspertów dzienna porcja produktu dosładzanego syropem glukozowo-fruktozowym nie powinna przekraczać 250 g.