09.02.2024

Czy warto stosować suplementy?

Czy warto stosować suplementy?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Według statystyk, Polacy wydają najwięcej pieniędzy na suplementy z całej Europy. Większość z nas ulega reklamom, które w dużej części dotyczą właśnie farmaceutyków. Czy rzeczywiście jednak wszyscy powinniśmy zażywać magnez i inne minerały, aby cieszyć się pełnią zdrowia?


Czym są suplementy?
Suplementy to środku odżywcze, których zadaniem jest uzupełnić dietę. Nie można więc stosować ich w zastępstwie dla zdrowych i pełnowartościowych produktów. Warto również wiedzieć, że pomimo iż suplementy sprzedawane są w aptekach, tylko nieliczne z nich zostały zaklasyfikowane jako leki. Według prawa, mogą być one produkowane w sposób podobny co żywność, ponieważ od producentów nie wymaga się badań, ani potwierdzenia działania. Dużą kontrowersją jest także skład niektórych suplementów. Największą popularnością w sprzedaży cieszy się magnez. Niestety pierwiastek ten występuje pod różnymi postaciami i nie każda z nich jest przyswajana przez organizm. Przykładem może być choćby popularny tlenek magnezu, którego stopień przyswajalności wynosi zaledwie kilka procent. To zdecydowanie zbyt mało, aby osiągnąć jakiekolwiek efekty zdrowotne, dlatego kupując tego typu produkty oszukujemy się jedynie, że dbamy o zdrowie. Niebezpieczeństwem jest także zakup suplementów przez Internet z podejrzanych źródeł. Mogą w nich być obecne nielegalne i nieprzebadane substancje.

Kiedy warto stosować suplementy?
Niestety większość osób ma tendencję do tego, aby samemu stawiać sobie diagnozy. Reklamy wspominają, że objawem barku danego minerału może być przemęczenie, senność lub skurcze mięśni. Tymczasem symptomy te mogą mieć różne przyczyny i niekoniecznie są związane z niedoborami. Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu powinniśmy więc wykonać odpowiednie badania, aby stwierdzić, czy występują braki. Część osób w wyniku diety lub pod wpływem trybu życia może być szczególnie narażona na braki, dlatego zaleca się im suplementację. Przykładem są osoby na diecie roślinnej, które nie są w stanie pozyskać z żywności witaminy B12, dlatego musza przyjmować ją w formie tabletek. Kobiety po menopauzie, u których dochodzi do nagłego obniżenia poziomu estrogenów, powinny przyjmować wapń, aby zapobiec osteoporozie, a kobietom w ciąży zaleca się kwas foliowy, który jest niezwykle istotny dla rozwoju układu nerwowego płodu. Również sportowcy mogą korzystać z suplementów w rozsądnych ilościach, aby wzmocnić organizm czy zbudować tkankę mięśniową. Pozytywne efekty może przynieść również zażywanie witaminy D3, której niedobory są bardzo powszechne wśród osób z naszej strefy klimatycznej.

Podsumowując, suplementy diety można stosować, jeżeli jest do tego wskazanie. Nie powinniśmy sami po nie sięgać, ponieważ wiele z nich może zostać przedawkowanych. Przed podjęciem decyzji o suplementacji warto skonsultować się z lekarzem. Warto również pamiętać, że żadne suplementy nie są receptą na dobre samopoczucie, dlatego gdy coś nam dolega, powinniśmy poszukać przyczyny, a nie udawać się do apteki.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Przecież suplementy nie zawierają żadnych substancji czynnych więc po co je stosować
~Sylwester
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Czy warto stosować suplementy? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czy warto stosować suplementy?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Czy warto stosować suplementy?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Mateusz Zalewski
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności