Najlepsze Porady ZdrowieCzy warto stosować suplementy? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czy warto stosować suplementy?

Czy warto stosować suplementy? Suplementy

Według statystyk, Polacy wydają najwięcej pieniędzy na suplementy z całej Europy. Większość z nas ulega reklamom, które w dużej części dotyczą właśnie farmaceutyków. Czy rzeczywiście jednak wszyscy powinniśmy zażywać magnez i inne minerały, aby cieszyć się pełnią zdrowia?


Czym są suplementy?
Suplementy to środku odżywcze, których zadaniem jest uzupełnić dietę. Nie można więc stosować ich w zastępstwie dla zdrowych i pełnowartościowych produktów. Warto również wiedzieć, że pomimo iż suplementy sprzedawane są w aptekach, tylko nieliczne z nich zostały zaklasyfikowane jako leki. Według prawa, mogą być one produkowane w sposób podobny co żywność, ponieważ od producentów nie wymaga się badań, ani potwierdzenia działania. Dużą kontrowersją jest także skład niektórych suplementów. Największą popularnością w sprzedaży cieszy się magnez. Niestety pierwiastek ten występuje pod różnymi postaciami i nie każda z nich jest przyswajana przez organizm. Przykładem może być choćby popularny tlenek magnezu, którego stopień przyswajalności wynosi zaledwie kilka procent. To zdecydowanie zbyt mało, aby osiągnąć jakiekolwiek efekty zdrowotne, dlatego kupując tego typu produkty oszukujemy się jedynie, że dbamy o zdrowie. Niebezpieczeństwem jest także zakup suplementów przez Internet z podejrzanych źródeł. Mogą w nich być obecne nielegalne i nieprzebadane substancje.

Kiedy warto stosować suplementy?
Niestety większość osób ma tendencję do tego, aby samemu stawiać sobie diagnozy. Reklamy wspominają, że objawem barku danego minerału może być przemęczenie, senność lub skurcze mięśni. Tymczasem symptomy te mogą mieć różne przyczyny i niekoniecznie są związane z niedoborami. Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu powinniśmy więc wykonać odpowiednie badania, aby stwierdzić, czy występują braki. Część osób w wyniku diety lub pod wpływem trybu życia może być szczególnie narażona na braki, dlatego zaleca się im suplementację. Przykładem są osoby na diecie roślinnej, które nie są w stanie pozyskać z żywności witaminy B12, dlatego musza przyjmować ją w formie tabletek. Kobiety po menopauzie, u których dochodzi do nagłego obniżenia poziomu estrogenów, powinny przyjmować wapń, aby zapobiec osteoporozie, a kobietom w ciąży zaleca się kwas foliowy, który jest niezwykle istotny dla rozwoju układu nerwowego płodu. Również sportowcy mogą korzystać z suplementów w rozsądnych ilościach, aby wzmocnić organizm czy zbudować tkankę mięśniową. Pozytywne efekty może przynieść również zażywanie witaminy D3, której niedobory są bardzo powszechne wśród osób z naszej strefy klimatycznej.

Podsumowując, suplementy diety można stosować, jeżeli jest do tego wskazanie. Nie powinniśmy sami po nie sięgać, ponieważ wiele z nich może zostać przedawkowanych. Przed podjęciem decyzji o suplementacji warto skonsultować się z lekarzem. Warto również pamiętać, że żadne suplementy nie są receptą na dobre samopoczucie, dlatego gdy coś nam dolega, powinniśmy poszukać przyczyny, a nie udawać się do apteki.

Dodaj komentarz

Sylwester
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przecież suplementy nie zawierają żadnych substancji czynnych więc po co je stosować


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Wygląda na nie dobre ale może warto spróbować
@Karo24 to fakt, jest tego ostatnio tyle że momentami ciężko...
Ja czytałem, że zostanie ten wirus z nami i będzie się...
Badanie usg żył czeka mnie za miesiąc. Pożyteczny artykuł dla...