09.02.2024

Czym jest alpakoterapia?

Czym jest alpakoterapia?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Alpaki kojarzą się przeważnie ze słodkimi, przyjaznymi i mało płochliwymi zwierzętami o dużych zębach. Niektórym przypominają wyrośnięte owieczki, które nie uciekają na widok człowieka. Ich charakterystyczny wygląd oraz niezwykle przyjazne usposobienie sprawiły, że alpaki doskonale nadają się do terapii dzieci i dorosłych. Do tej pory w celach terapeutycznych wspomagano się pomocą koni lub psów. W ostatnich latach na terenie Polski pojawiło się wiele miejsc, w których to alpaki biorą udział w spotkaniach z osobami wymagającymi terapii.


Dlaczego alpaki?
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej. Zwierzęta żyją naturalnie w Andach, na wysokości do 4700 m n.p.m. Alpaki żyją w stadach i żywią się roślinami. Wiele osób myli alpaki z lamami, których sierść jest zdecydowanie grubsza. Alpaki są bardzo spokojne, a swoim nieco zabawnym wyglądem wzbudzają sympatię wśród dzieci i dorosłych. Zwierzęta szybko się uczą, a przy tym nie boją się otoczenia ludzi oraz innych zwierząt. Co istotne - sierść alpak jest hipoalergiczna, a przy tym bardzo miła w dotyku. Dzięki tym wszystkim zaletom, alpaki stały się kolejnymi zwierzętami wspomagającymi procesy terapeutyczne.

Alpakoterapia dla niewtajemniczonych
Alpakoterapia jest nową dziedziną zooterapii, która bazuje na kontakcie pacjenta i terapeuty z alpaką. Wydaje się, że kluczem do skuteczności alpakoterapii jest fakt, że sam kontakt z tymi przesłodkimi zwierzętami działa uspokajająco i powoduje wydzielanie endorfin i ogólne rozluźnienie. Przytulanie lub głaskanie alpak pomaga redukować stres, zmniejsza lęki i pozwala otworzyć się na kontakt z drugim człowiekiem. Alpaki mają doskonały wpływ zwłaszcza na najmłodszych pacjentów. Wiele ośrodków oferujących alpakoterapię umożliwia dziecięcym pacjentom czasową opiekę nad zwierzęciem lub nawet wyjście na spacer. Dzięki temu dziecko uczy się odpowiedzialności oraz empatii.

Terapeuci pracujący z alpakami potwierdzają resocjalizacyjne i wychowawcze właściwości alpak. Alpaki pomagają w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Zwierzęta wspierają rehabilitację osób z zespołem Downa czy ADHD. Alpakoterapia to także doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych, którzy chcą potrzebują kontaktu ze zwierzęciem. Łagodna natura alpak i ich powodujący uśmiech wygląd są idealnym połączeniem, które pozwoli się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Alpaki to wspaniałe zwierzęta, które uwielbiają dzieci. Kilka tygodni temu zabrałam moją rodzinę na taką terapie i było wspaniale zobaczyć na żywo te zwierzaki.
~~Paulina
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Czym jest alpakoterapia? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czym jest alpakoterapia?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Czym jest alpakoterapia?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności