Najlepsze Porady ZdrowieCzym jest astygmatyzm i jak sobie z nim poradzić? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czym jest astygmatyzm i jak sobie z nim poradzić?

Czym jest astygmatyzm i jak sobie z nim poradzić? @pixabay

Astygmatyzm jest jednym z najczęstszych zaburzeń widzenia, a dokładnie układu optycznego oka, ponieważ polega na niezborności. Osoba, która zmaga się z astygmatyzmem, może poskarżyć się na nieostre widzenie, brak konturów poszczególnych przedmiotów, a także ogólne rozmazanie obrazu. Astygmatyzm z języka greckiego oznacza "bez punktu", tak więc oko astygmatyka nie skupia promieni świetlnych w jednym punkcie, co doprowadza do rozmycia obrazu i niewyraźnego widzenia. 


Jak rozpoznać astygmatyzm?
Aby nie mieć wady wzroku, nasze oko powinno mieć wszystkie elementy odpowiednio dopasowane, w taki sposób będą one prawidłowo ogniskować na siatkówce oka. Astygmatyzm jest zaburzeniem układu optycznego oka - problem znajduje się w nieprawidłowym kształcie rogówki, natomiast gdy w przypadku krótko- lub dalekowzroczności problemy leży w długości gałki ocznej. W przypadku astygmatyka rogówka nie jest idealnie kulista, przez co dochodzi do rozmazania oraz rozproszenia obrazu. 

Astygmatyzm, a inne wady
Oczywiście astygmatyzm może łączyć się z innymi wadami wzroku, np. wspomnianą wcześniej krótko- lub dalekowzrocznością. Istnieje również astygmatyzm regularny i nieregularny. Ten pierwszy, a więc astygmatyzm regularny można skorygować za pomocą okularów cylindrycznych, ponieważ w jego przypadku mamy do czynienia ze spłaszczoną rogówką. Natomiast, co do astygmatyzmu nieregularnego tutaj powierzchnia rogówki jest nierówna, dlatego konieczne jest noszenie soczewek kontaktowych. 

Jak rozpoznać u siebie astygmatyzm?
Jeżeli często dopada Cię ból głowy, zaczynasz nieostro widzieć, a kontury poszczególnych obiektów są rozmazane, najprawdopodobniej masz astygmatyzm. Do pewnego stopnia astygmatyzm możesz korygować, nie nosząc okularów lub soczewek, jednakże takie zachowanie będzie tylko męczyć oczy i doprowadzać do pogorszenia wady wzroku, a także do występowania częstszych bóli głowy. 

A co z leczeniem laserowym?
Astygmatyzm do 6 dioptrii można leczyć za pomocą korekcji laserowej, która polega na nadaniu rogówce odpowiedniego kształtu. Zazwyczaj przy operacji dodatkowo usuwane są wady mieszane, czyli krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Modelowanie oka laserem zazwyczaj trwa tylko kilkanaście sekund i jest ono wykonywane pod znieczuleniem miejscowym. Procedura jest maksymalnie skomputeryzowana, co oznacza, że błędy ludzkie są ograniczone do minimum. 

Dodaj komentarz

Dorota
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Interesująca publikacja.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Warto uświadamiać co raz więcej ludzi o tym, że dieta...
Powinienem jeść o wiele więcej ryb
Od zawsze suszę ubrania w domu, teraz już wiem aby tego unikać.
@Marek tutaj powinieneś znaleźć wszystkie aktualne informacje...