Najlepsze Porady ZdrowieCzym jest recesja dziąseł i jak ją leczyć? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Czym jest recesja dziąseł i jak ją leczyć?

Czym jest recesja dziąseł i jak ją leczyć? @pixabay

Cofające się dziąsła nie tylko przysparzają mnóstwo zmartwień, ale również związanego z tym procesem bólu. Jeżeli zauważysz u siebie opadające dziąsła konieczne jest wdrożenie leczenia — istnieją sposoby, które możesz zastosować sam u siebie w domu, a które okażą się nadzwyczaj skuteczne w leczeniu cofających się dziąseł, jednak należy pamiętać, że wiele będzie zależało od stopnia zaawansowania schorzenia. Z pewnością recesję dziąseł należy omówić ze swoim stomatologiem, który sprawdzi Twoją codzienną higienę jamy ustnej i pomoże Ci podjąć dalsze środki dbające o Twoje zdrowie.Dlaczego dziąsła opadają?
Recesja dziąseł to inaczej obniżenie i cofnięcie się tkanki dziąseł na zębach, która prowadzi do odsłonięcia korzeni zębów. Jakie są najczęstsze przyczyny cofania się dziąseł?

  • Zbyt mocne szczotkowanie i agresywne nitkowanie — oczywiście warto z entuzjazmem podchodzisz do czyszczenia jamy ustnej, jednakże zębów nie trzeba szorować, lecz szczotkować. Jeżeli zauważasz u siebie recesję dziąseł, możesz wymienić szczoteczkę na taką z miękkim lub super miękkim włosiem. Pamiętaj, aby z zębami postępować delikatnie, dbanie o nie nie powinno powodować bólu.
  • Uwarunkowania na tle genetycznym — struktura dziąseł w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych obojga rodziców, dlatego, jeżeli u nich występuje recesja dziąseł, to prawdopodobnie wystąpi i ona u Ciebie.
  • Krzywe zęby — jeżeli masz nieprawidłowo ustawione zęby również może dojść do recesji dziąseł.
  • Bruksizm — zgrzytasz zębami? Może to być jedna z przyczyn recesji dziąseł. Nawyk zgrzytania zębami podczas snu może być przyczyną nie tylko recesji dziąseł, ale również innych chorób zębów. Zgrzytanie można w łatwy sposób wyleczyć poprzez używanie ochraniaczy relaksujących na zęby.
  • Aparat na zęby — przyczyną recesji dziąseł może być również leczenie ortodontyczne, podczas którego zęby są w stałym ruchu, co możne znacznie uszkodzić dziąsła.
  • Uraz tkanki dziąsła — dziąsło może się cofać, jeżeli zęby uległy poważnym urazom.
  • Zły stan jamy ustnej — nie tylko zbyt gorliwe dbanie o zęby, ale również zbyt niechlujne banie o zęby może skończyć się recesją dziąseł. W tym przypadku dziąsła cofają się ze względu na postępującą próchnicę oraz kamień namnażający się na zębach.


Jak leczyć cofające się dziąsła?
Jeżeli recesja dziąseł zostanie odpowiednio wcześnie wykryta nie będzie ona wymagała poważnego leczenia — dentysta pomoże ustalić przyczynę recesji oraz poinstruuje, jak sobie z nią radzić. Przyjrzyj się sposobowi mycia zębów oraz ich nitkowania — staraj się, aby nitka nie nacinała dziąseł oraz ich nie raniła. W przypadku delikatnej recesji wystarczy, że zmienisz szczoteczkę na miękką lub super miękką i będziesz bardziej dbał o higienę jamy ustnej. Natomiast jeżeli problem jest poważny, warto wybrać się do specjalisty chorób dziąseł, czyli periodontologa, który pomoże wybrać Ci najlepszy sposób zwalczania cofających się dziąseł. W przypadku niektórych osób jedną opcji jest tzw. skaling, czyli głębokie czyszczenie, natomiast dla innych wygładzenie powierzchni korzenia, czyli root planing. Wymienione rozwiązania najczęściej stosowane są, dgy recesja dziąseł jest wywołana parodontozą. W poważnych przypadkach recesja dziąseł może wymagać leczenia chirurgicznego.

Pamiętaj, że higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Jama ustna jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, a jej zainfekowanie może wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego należy traktować zęby łagodnie i z cierpliwością. Jeżeli tylko zaczynasz odczuwać dyskomfort w jamie ustnej, powinieneś udać się najszybciej do dentysty.

Dodaj komentarz

Kamila
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Moja recesja dziąseł została bardzo szybko wykryta, więc mój stomatolog mógł sobie z nią szybko poradzić. Jeśli zauważymy coś podobnego w swojej jamie ustnej, nie zwlekajmy.

Monika
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Leczenie opadających dziąseł warto zacząć jak najszybciej. Recesja dziąseł to nic przyjemnego, dlatego trzeba udać się do specjalisty w tej dziedzinie.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Mam trochę z tych objawów, może trzeba pójść do jakiegoś lekarza
Ja u siebie dosyć późno zobaczyłem problem żylaków a właściwie...
Chyba zacznę pić koktajle z selerem.
Maści antybakteryjne przyśpieszają gojenie się ran.