Najlepsze Porady ZdrowieCzym jest witarianizm? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czym jest witarianizm?

Czym jest witarianizm? Warzywa i owoce

Witarianizm często bywa określany najsurowszą dietą świata, ponieważ nie tylko podchodzi do samego pojęcia diety, ale również o sposób przygotowywania posiłków. Witarianizm zakłada jedzenie surowych i nieprzetworzonych w żaden sposób produktów. I chociaż dieta nie wyklucza mięsa, to jednak większość osób wkraczających na tą ścieżkę szybko z niego rezygnuje. Jedzenie nieprzetworzonej żywości ma korzenie w sposobie odżywiania się pierwszych ludzi — produkty nie tracą cennych składników tak, jak może mieć to miejsce podczas procesów produkcyjnych. Pośród zalet diety wyróżnia się przede wszystkim profilaktyka cukrzycy oraz otyłości, jak również obniżenie cholesterolu. Jednakże czy witarianizm jest zdrowy, czy niebezpieczny?


Główne zasady witarianizmu
Podstawą witarianizmu, tzw. diety raw food jest spożywania żywności surowej oraz nieprzetworzonej. Do niedozwolonych czynności należy obróbka termiczna produktów, tj. gotowanie, smażenie, duszenie, a nawet mrożenie. Autorzy diety są zdania, że wszystkie te czynności zmieniają strukturę białek, tłuszczów i węglowodanów, które stają się toksyczne. Żywność można podgrzewać jedynie do temperatury 42 stopni Celsjusza — nie więcej. W trakcie diety można spożywać mięso, jednakże w postaci surowej, dlatego większość osób z tego rezygnuje, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami oraz pasożytami. Podstawą diety są warzywa oraz owoce, jak również kiełki, pestki, grzyby, orzechy oraz glony. Można spożywać surowe ryby oraz tatara, jak również oleje tłoczone na zimno i niepasteryzowany miód.

Zalety diety raw food
Główną ideą prezentowanej diety jest oczywiście powrót do pierwotnych korzenia, a co za tym idzie unikanie pokarmów, które przyczyniają się do powstawania chorób cywilizacyjnych. Do atutów diety należy wykluczenie żywności wysokoprzetworzonej oraz niezdrowych tłuszczy i węglowodanów. Dieta chroni przed cukrzycą, nadciśnieniem oraz otyłością, z którymi zmaga się coraz większy odsetek ludności. Szybko obniżany jest poziom złego cholesterolu, co jest znakomitą profilaktyką chorób serca oraz miażdżycy. Ponadto, za pomocą diety dostarczamy do organizmu witamin, minerałów oraz antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu. Długotrwały wpływ witarianizmu nie został jeszcze zbadany, a należy wspomnieć, że sama dieta jest uważana za lekarzy za niezwykle kontrowersyjną.

Wady witarianizmu
Jak już wspomnieliśmy, witarianizm to niezwykle restrykcyjna dieta, która pomimo kilku zalet ma jednak sporo wad. Jedzenie wyłącznie warzyw oraz owoców może skutkować niedoborem najważniejszych składników odżywczych, tj. białka, witamin z grupy B, witaminy D, jak również żelaza, wapnia oraz cynku. Niedobór poszczególnych minerałów może prowadzić do anemii, osłabienia kości oraz zębów, jak również pogorszenia się stanu skóry, włosów i paznokci. Osłabiona będzie także praca mózgu, układu nerwowego, jak i odporność. Długie utrzymanie diety koniecznie musi być związane z suplementacją brakujących składników, ponieważ ich niedobór może skutkować złym samopoczuciem psychicznym. Witarianie, którzy spożywają surowe mięso oraz jajka narażają się na zakażenie groźnymi bakteriami, oraz pasożytami, np.: salmonellą i tasiemcami. Diety nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami.

Dodaj komentarz

Janek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ja także bym się nie tknął mięsa, które nie zostało poddane obróbce termicznej


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Ty się tam Pioteer tak nie podpalaj, poczekajmy. Mam wrażenie,...
Ja czytałem, że zostanie ten wirus z nami i będzie się...
Ludzie, przede wszystkim zostańcie w domach! Jeśli nie ma...
Kakao i tyle zastosowań, interesujący artykuł.