Najlepsze Porady ZdrowieCzym są zaburzenia akomodacji oka i jak ją leczyć?

Czym są zaburzenia akomodacji oka i jak ją leczyć?

Czym są zaburzenia akomodacji oka i jak ją leczyć? Oko

Na wizycie u okulisty dowiedziałeś się, że masz słabą akomodację oka i zastanawiasz się, co to oznacza? Akomodacja oka to proces, która polega na nastawności oka, czyli przystosowaniu się oka do przedmiotów oglądanych w różnych odległościach. Akomodacja oka jest możliwa dzięki szybkiej zmianie kształtu soczewki, do której dochodzi na skutek skurczu mięśnia rzęskowego. W przypadku akomodacji oka wraz z wiekiem ulega ona osłabieniu, a to oznacza, że nie widzimy ostro przedmiotów, które znajdują się w różnych od nas odległościach. Niestety w dzisiejszych czasach cyfryzacji nie tylko starsze osoby podlegają słabszej akomodacji oka — coraz częściej ten problem rozpoznawany jest u dzieci i młodzieży, które większą część swojego czasu spędzają przed ekranem komputera lub monitora. Czym dokładnie jest akomodacja oka i czy można ją leczyć?


Akomodacja oka, czyli zmiana kształtu soczewki
Soczewka oka charakteryzują się pewną elastycznością, dzięki czemu zmienia ona swój kształt na mniej lub bardziej kulisty, co jest zależne od siły, z którą włókna obwódki rzęskowej napinają torebkę soczewki. Wspomniana siła jest kontrolowana przez mięsień rzęskowy, który przyczynia się do rozluźnienia włókna obwódki, gdy ta ulega skurczeniu. Dzięki takiemu działaniu soczewka staje się kulista, co zwiększa jej moc, czyli ilość dioptrii, dzięki czemu możliwe jest widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. W przypadku rozkurczu mięśnia rzęskowego dochodzi do spłaszczenia soczewki, dzięki czemu widzimy ostro przedmioty odległe.

Co wpływa na zaburzenia akomodacji oka?
Jedną z pierwszych przyczyn osłabienia akomodacji oka jest zmniejszona elastyczność soczewki, która pojawia się wraz z wiekiem. Osłabiona zdolność akomodacji sprawia, że osobie starszej jest coraz trudniej widzieć przedmioty z bliskiej odległości. Prezbiopia, bo tak zazwyczaj nazywa się ten proces, zazwyczaj rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje w wieku 60-70 lat, kiedy całkowicie tracimy zdolność akomodacji. Do zaburzeń akomodacji oka nie tylko może przyczynić się wiek, ale również przyjmowane leki, choroby narządu wzroku czy choroby ogólnoustrojowe, np. grypa, świnka czy odra, anemia czy cukrzyca.

Akomodacja nadmierna i akomodacja niedostateczna
1) Akomodacja nadmierna jest typem dysfunkcji, który często nazywany jest spazmem akomodacji i polega na nadmiernym zwężeniu źrenic, co przyczynia się do "krótkowzroczności" przez nieskorygowaną
"nadwzroczność", która zmusza oka do długotrwałej akomodacji i doprowadza do problemów z jej poluźnieniem.
2) Akomodacja niedostateczna dzieli się aż na pięć typów:
• paraliż akomodacji — nie ma żadnej odpowiedzi akomodacji,
• ociężałość akomodacji — odpowiedź akomodacji pojawia się ze znacznym opóźnieniem,
• niedostateczna akomodacja — akomodacja jest znacznie obniżona,
• niesprawność akomodacji — pacjencji wolniej wyostrzają obraz, przerzucając wzrok z dala do bliży,
• męczliwość akomodacji — przy długiej pracy z bliska Twoje oczy bardzo szybko się męczą, chociaż początkowo prawidłowo jest przeprowadzana.

Czy da się leczyć zaburzenia akomodacji oka?
Warto przestrzegać zasad higieny związanych z pracą wzrokową, a więc unikać przedłużającej się pracy wzrokowej z bliska. Warto stosować przepisane okulary, ponieważ ich nienoszenie może spowodować bóle głowy i oczu, a także przewlekłe łzawienie. Niezwykle ważne są również ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji, tzw. gimnastyka oka, a także przerwy od pracy przy komputerze lub przy książce.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Tak jak myślałem dieta i sport
Będzie problem bo wręcz uwielbiam kotlety cy to schabowe czy z...
Uwielbiam orzechy.
lepsza porada ? codziennie wieczorem przygotowywać sobie...