09.02.2024

Czym się zajmuje proktologia?

Czym się zajmuje proktologia?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Proktologia jest jedną z dziedzin medycyny, a dokładnie chirurgii, która zajmuje się przede wszystkim chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz proktolog posiada szczegółową wiedzę na temat chorób okrężnicy, kątnicy, jelita grubego, a także kanału odbytu i samego odbytu. Zadaniem lekarza proktologa jest diagnozowanie, zapobieganie, a także leczenie dolegliwości, które często uznawane są za temat dość wstydliwy, przez co najczęściej pacjenci zbyt późno zgłaszają się po pomoc.


Kim jest proktolog?

Proktolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób odbytu. Proktolog to lekarz, który diagnozuje choroby, które zazwyczaj są bagatelizowane przez pacjentów, a większość z nich koniecznie trzeba przejrzeć w aspekcie diagnostyki nowotworowej. Proktolog diagnozuje, m.in. hemoroidy, szczelinę odbytu, uchyłki jelita grubego, a także nowotwory jelita grubego. Do proktologa powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które odczuwają ból w dolnej części jamy brzusznej, zmagają się z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, a także świądem odbytu oraz bolesnym wypróżnianiem czy wszelakimi zmianami w okolicy odbytu.

Wizyta u lekarza proktologa, jak przebiega?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie proktologii oczywiście zaczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz może zapoznać się z wszystkimi dolegliwościami, z którymi zmaga się pacjent - należy wspomnieć o stylu życia, chorobach współistniejących, a także napomknąć czy w rodzinie występowały choroby z zakresu proktologii. Podczas pierwszej wizyty lekarz wykona badanie per rectum, które polega na dotykowej analizie struktury dolnego odcinka przewodu pokarmowego - to szybkie i bezbolesne badanie pozwoli na wstępne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Chociaż dla pacjentów takie badania mogą wydawać się wstydliwe, to jednak są one wykonywane przez lekarzy proktologów na co dzień i jest to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U lekarza proktologa najczęściej wykonywane jest również badanie endoskopowe, a także laboratoryjne badanie krwi i kału.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Czym się zajmuje proktologia? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czym się zajmuje proktologia?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Czym się zajmuje proktologia?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Gabriela Wróblewska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności