Najlepsze Porady ZdrowieCzym się zajmuje proktologia?

Czym się zajmuje proktologia?

Czym się zajmuje proktologia?

Proktologia jest jedną z dziedzin medycyny, a dokładnie chirurgii, która zajmuje się przede wszystkim chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz proktolog posiada szczegółową wiedzę na temat chorób okrężnicy, kątnicy, jelita grubego, a także kanału odbytu i samego odbytu. Zadaniem lekarza proktologa jest diagnozowanie, zapobieganie, a także leczenie dolegliwości, które często uznawane są za temat dość wstydliwy, przez co najczęściej pacjenci zbyt późno zgłaszają się po pomoc.


Kim jest proktolog?

Proktolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób odbytu. Proktolog to lekarz, który diagnozuje choroby, które zazwyczaj są bagatelizowane przez pacjentów, a większość z nich koniecznie trzeba przejrzeć w aspekcie diagnostyki nowotworowej. Proktolog diagnozuje, m.in. hemoroidy, szczelinę odbytu, uchyłki jelita grubego, a także nowotwory jelita grubego. Do proktologa powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które odczuwają ból w dolnej części jamy brzusznej, zmagają się z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, a także świądem odbytu oraz bolesnym wypróżnianiem czy wszelakimi zmianami w okolicy odbytu.

Wizyta u lekarza proktologa, jak przebiega?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie proktologii oczywiście zaczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz może zapoznać się z wszystkimi dolegliwościami, z którymi zmaga się pacjent - należy wspomnieć o stylu życia, chorobach współistniejących, a także napomknąć czy w rodzinie występowały choroby z zakresu proktologii. Podczas pierwszej wizyty lekarz wykona badanie per rectum, które polega na dotykowej analizie struktury dolnego odcinka przewodu pokarmowego - to szybkie i bezbolesne badanie pozwoli na wstępne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Chociaż dla pacjentów takie badania mogą wydawać się wstydliwe, to jednak są one wykonywane przez lekarzy proktologów na co dzień i jest to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U lekarza proktologa najczęściej wykonywane jest również badanie endoskopowe, a także laboratoryjne badanie krwi i kału.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Detoks alkoholowy? To coś dla mnie.
Ja do pracy zawszę biorę sobie sałatki. Są proste do...
Siłownia najlepszy wybór, pogoda często się zmienia i utrudnia...
stosuje :) są efekty !!