09.02.2024

Dieta na stłuszczoną wątrobę – fosfolipidy i ich rola

Dieta na stłuszczoną wątrobę – fosfolipidy i ich rola

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Stłuszczona wątroba to niestety coraz częstszy problem w naszym społeczeństwie. Do tego stopnia, że dieta wątrobowa stała się dla wielu z nas przykrym obowiązkiem. Ale czy na pewno jest aż tak straszna? Mimo obiegowej opinii niesmacznej i mdłej, dieta na stłuszczoną wątrobę może być zarówno lekka, jak i ciekawa. Wystarczy wiedzieć co można i powinno się jeść. Z pewnością ważną rolę pełnią tutaj fosfolipidy – funkcje ochronne tych związków są drogocenne w walce z chorobami wątroby. Co zatem jeść, by zapewnić sobie zdrowie tego organu?


Choroby wątroby – coraz bardziej widoczne w społeczeństwie

Odpowiednie zadbanie o naszą wątrobę jest niezwykle istotne. Statystyki wskazują bowiem na fakt, że o ile wcześniej schorzenia tego organu dotykały głównie osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej, obecnie ich występowanie przybiera na sile również wśród osób pijących alkohol okazyjnie lub wcale. Termin „niealkoholowe stłuszczenie wątroby” pochodzi z 1980 roku. Choroba dotyczy nadmiernego gromadzenia się tłuszczów – szczególnie trójglicerydów – w samej wątrobie. Diagnoza pojawia się, gdy ich stężenie w organie przekracza 5 proc.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyczy głównie krajów rozwijających się. Niektórzy badacze sądzą, że cierpi na nie już od 17 do 33 proc. populacji! Główne powody to nadwaga i otyłość, co również nie napawa optymizmem: statystyki pokazują, że na nadwagę cierpi już ponad 50 proc. populacji, zaś na otyłość – 30 proc. Związek chorób wątroby z nadwagą i otyłością został potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia. Istnieją też inne czynniki, choć znacznie mniej częste: podłoże genetyczne, wrodzona hiperlipidemia, a także wrodzone leki i wirusy.

Title

Dieta wątrobowa – co jeść, by mieć zdrową wątrobę?

Ważnym warunkiem leczenia i zapobiegania chorobom wątroby jest odpowiednio dostosowana i zdrowa dieta. Niektórzy narzekają, że dieta wątrobowa należy do nijakich i niesmacznych. Czy to prawda? Na pewno musi być niskokaloryczna oraz lekkostrawna, dzięki czemu wątroba po posiłku nie będzie nam dokuczać w postaci pojawiającego się i uporczywego bólu brzucha w tej okolicy.

Nie jest jednak prawdą, że musi być to dieta nieciekawa! Tłuszcze należy po prostu ograniczyć na rzecz białek, nie trzeba ich jednak całkowicie eliminować z jadłospisu. Wystarczy zamienić tłuszcze zwierzęce na tłuszcze roślinne. Niezbędne jest też wzbogacenie naszej diety o dużą ilość warzyw i owoców, by dostarczyć sobie niezbędnego w procesach detoksykacji wątroby błonnika. Odpowiednia dieta i dobrane pod nią suplementy to ważny krok na drodze ku zdrowieniu tego organu. Więcej o tym, jak wygląda dieta wątrobowa i co jeść przy chorobie wątroby, możesz przeczytać w artykule Dziennika Zachodniego.

Dieta wątrobowa – jakich produktów lepiej unikać, a jakie wprowadzić do jadłospisu?

W przypadku stłuszczenia wątroby, pewnych składników diety lepiej unikać. Na pewno należy do nich alkohol. Choć wielu z nas ciężko z niego zrezygnować, pamiętajmy, że aż piętnaście procent wszystkich wydatków związanych z leczeniem populacji to wydatki poświęcone na leczenie chorób związanych ze spożywaniem alkoholu. W USA piętnaście milionów mieszkańców jest uzależnionych od tej substancji; w Europie przeciętny mieszkaniec spożywa aż jedenaście litrów czystego alkoholu na głowę rocznie. Te statystyki robią wrażenie; zwłaszcza że równie szkodliwie jak na wątrobę, alkohol wpływa na układ nerwowy i psychikę człowieka.

Inne składniki, które warto ograniczyć przy stłuszczonej wątrobie, to mięso i nabiał. Z drugiej strony, musimy jednak dbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Stąd w codziennym menu sprawdzą się pełnoziarniste pieczywo oraz kasze, a także makarony. Dobrym rozwiązaniem jest kasza jaglana i kuskus. Błonnik z pewnością dostarczą nam kanapki ze świeżymi warzywami. Bądźmy natomiast ostrożni, jeśli chodzi o zioła. Niektórzy badacze wskazują na fakt, że rośliny takie jak świeca wróżka czy popularny żywokost lekarski, mogą być toksyczne dla naszej wątroby.

W razie wątpliwości, z pewnością warto poradzić się specjalisty: lekarza, farmaceuty lub dietetyka klinicznego. Oni pomogą nam dobrać dietę w oparciu o konkretny przypadek. Jedno jest pewne: przy odrobinie dobrej chęci i pomysłowości oraz uważnemu przejrzeniu dostępnych w Internecie przepisów, dieta wątrobowa może być lekka, smaczna i ciekawa jednocześnie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Bukol-Krawczyk, K. (2010). Niealkoholowe stłuszczenie wątroby-leczyć czy nie leczyć?. In Forum Zaburzeń Metabolicznych (Vol. 1, No. 1, pp. 66-72).
  • Habior, A. (2012). Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 4(2), 59-68.
  • Rybeczka-Gacek, A., Muszyńska, B., & Piwkowski, J. (2015). Naturalne–uzdrowiskowe metody leczenia chorób wątroby. Farm Pol, 71(4), 219-226.
  • Kłosiewicz-Latoszek, L. (2010). Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy. Probl Hig Epidemiol, 91(3), 339-343.
  • Orlik, B., Handzlik, G., & Olszanecka-Glinianowicz, M. (2010). Rola adipokin i insulinooporności w patogenezie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby The role of adipokines and insulin resistance in the pathogenesis of nonalcoholic fatty liver disease. Postepy Hig Med Dosw (online), 64, 212-219.
  • Jung RT. Obesity as a disease. Br Med Bul 1997 53:307-21.
  • https://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50949,ostre-wirusowe-zapalenie-watroby-wzw
  • https://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50948,watroba-budowa-i-funkcje
  • Gasiorowska, A., & Talar-Wojnarowska, R. Świeżo wykryta bezobjawowa cukrzyca wtórna u chorych na przewlekłe alkoholowe zapalenie trzustki (PAZT)-wskaźnik prognostyczny uszkodzenia tego narządu?.Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 1., by Anita Gasiorowska
  • Moskalewicz, J., Sierosławski, J., & Dąbrowska, K. (2005). Dostępność fizyczna alkoholu a szkody zdrowotne. Alkoholizm i Narkomania, 18(4), 51-64.
  • Czech, E., & Hartleb, M. (2007). Tradycyjne i nowe wskaźniki biologiczne spożywania alkoholu w ilościach szkodliwych dla zdrowia. Alkoholizm i Narkomania, 20(1), 103-118.
  • Cichoż-Lach, H., Grzyb, M., Celiński, K., & Słomka, M. (2008). Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby. Alkoholizm i Narkomania, 21(1), 55-62.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Dieta na stłuszczoną wątrobę – fosfolipidy i ich rola pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Dieta na stłuszczoną wątrobę – fosfolipidy i ich rola? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Dieta na stłuszczoną wątrobę – fosfolipidy i ich rola
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Ada Nowicka
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Bardzo ciekawy artykuł
~~Katarzyna
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności