Najlepsze Porady ZdrowieDlaczego nie warto suszyć ubrań w domu? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Dlaczego nie warto suszyć ubrań w domu?

Dlaczego nie warto suszyć ubrań w domu? @pixabay

W sezonie jesiennym i zimowym wyprane ubrania najczęściej suszymy na suszarce w łazience lub w wolnych pokojach, jednakże jak się okazało, taka praktyka może mieć bardzo negatywne skutki. Regularne suszenie ubrań w pomieszczeniu mieszkalnym może doprowadzić do rozwoju pleśni, grzyba, a także alergii nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Dlaczego nie powinniśmy suszyć ubrań w domu? Jak poradzić sobie z suszeniem ubrań w sezonie jesienno-zimowym. 


Suszenie prania w domu, a problemy zdrowotne
Dlaczego duszenie ubrań w domu jest szkodliwe dla naszego zdrowia? Wraz z suszonym w pomieszczeniach domowych praniem do powietrza przedostaje się mnóstwo wilgoci - już w jednej "porcji" prania może znajdować się do 2 litrów wody, która doprowadzi do znacznego zwiększenia wilgotności powietrza. W takich warunkach niezwykle chętnie rozwija się grzyb oraz pleśń, a także roztocza, które przyczyniają się do alergii, a także kataru siennego. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się pleśń, może doprowadzić do powstania schorzeń zagrażających górnym drogom oddechowym. Zbyt duża wilgotność powietrza wpływa również na pogorszenie samopoczucia, gorszą jakoś snu, a także przyczynia się do częstszych reakcji alergicznych. 

Gdzie suszyć ubrania w zimie?
Jeżeli nie w pokoju to może w łazience? Niestety to również nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ w obydwu przypadkach będziemy mieć do czynienia z dużymi ilościami wilgoci. Warto pamiętać, że suszenie ubrań na kaloryferach również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ do powietrza trafia jeszcze więcej wilgoci. 

Jak zapobiec zbytniej wilgotności powietrza?
Przede wszystkim musisz kontrolować wilgotność powietrza utrzymującą się w pomieszczeniach. Aby zminimalizować skutki suszenia ubrań na suszarce, staraj się często wietrzyć pomieszczenia - jeżeli z rana wychodzisz do pracy, możesz zostawić okno w trybie rozszczelnienia, natomiast gdy masz możliwość przebywania cały czas w domu, po prostu otwórz okno na kilka minut na oścież. 

Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza?
W pomieszczeniu wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60% - jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, wyposaż pomieszczenie w osuszacz powietrza, natomiast gdy wilgotność jest zbyt mała, dobrym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Łazienka powinna być wyposażona w skuteczny system wentylacji, ponieważ jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń. 

Dodaj komentarz

Olka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Nie wiedziałam, że suszenie ubrań w domu może mieć takie skutki.

Lidia
Dodano:
0
0

Od zawsze suszę ubrania w domu, teraz już wiem aby tego unikać.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Kto by pomyślał że s rośliny ozdobnej może być taki...
Niedość, że pięknie kwitnie to jeszcze ma właściwości...
Uwielbiam nasiona chia z jogurtem i owocami, pyszne śniadanie.
Stosując witaminy na włosy zobaczymy różnicę już po kilku...