09.02.2024

Dlaczego produkty junk food niszczą nasze zdrowie?

Dlaczego produkty junk food niszczą nasze zdrowie?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Szybkie tempo życia oraz brak czasu sprawiają, że ludzie coraz częściej sięgają po produkty typu junk food. Junk food to tzw. śmieciowe jedzenie, które jest nie tylko tanie, ale również łatwo dostępne i szybkie w przygotowaniu. Spożywanie tego typu produktów cieszy się ogromnym powodzeniem szczególnie wśród osób młodych, ponieważ dodawane są do nich substancje poprawiające zapach oraz smak. Tak naprawdę nie przejawiają żadnych wartości odżywczych, wręcz zawierają bardzo szkodliwe związki, które mają zły wpływ na nasze zdrowie.


Co zawierają produkty junk food?
Żywność typu junk food często bywa nazywana zamiennie fast foodami, w czym to drugie określenie jest niezwykle szerokie. Oprócz przygotowywanych na szybko posiłków tj. pizzy, burgera, frytek, popcornu czy chipsów obejmuje również te zdrowsze dania, tj. sałatki czy surówki warzywne. Natomiast jedzenie junk food to przede wszystkim produkty, które są pozbawione składników mineralnych, białka oraz cennych witamin. Wartości te zabijane są przez procesy chemiczne zachodzące podczas obróbki produktów. Tego typu dania szybko zaspokoją głód, lecz tylko na chwilę, ponieważ są to wyłącznie puste kalorie. W takich produktach występuje nadmierna ilość soli, która utrzymuje wodę w organizmie i chociaż jej limit wynosi 5 g dziennie, to w żywności junk food znajduje się jej zdecydowanie więcej. Kolejnym szkodliwym składnikiem jest cukier, który zazwyczaj dodawany jest do kolorowych oraz gazowanych napojów, oraz słodkich przekąsek, przez co posiłki stają się bardzo kaloryczne. Produkty junk food smażone są w głębokim oleju, poprzez co dostarczamy organizmowi nasyconych tłuszczów i kwasów tłuszczowych typu trans — te związki podnoszą poziom złego cholesterolu. W takich substancjach oczywiście znajduje się również dużo sztucznych substancji, np. glutaminian sodu czy akrylamid.

Co się stanie, jeśli zjemy żywność typu junk food?
Spożywanie produktów junk food znacznie zwiększa ryzyko rozwoju groźnych schorzeń — taka dieta nie zapewni nam potrzebnych wartości odżywczych, za to jest bogata w substancje, które zaburzają prawidłową pracę organizmu. Nadmiernie spożywana sól zatrzymuje wodę, ponieważ nerki nie mogą sobie poradzić z taką ilością sodu. Sól podnosi również ciśnienie krwi, co może doprowadzić do chorób układu krążenia, a nawet wystąpienia zawału. Oczywiście jedzenie śmieciowego jedzenia związane jest z otyłością oraz cukrzycą typu II. Nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy trans podnoszą cholesterol, co może doprowadzić do miażdżycy. Akrylamid to substancja, które jest czynnikiem rakotwórczym. Produkty junk food szkodzą jelitom, ponieważ zaburzają ich naturalną florę bakteryjną. Brak w nich ponadto minerałów oraz cennych witamin, przez co po ich spożyciu możemy czuć się ociężali, przygnębienie oraz ospali. Warto wiedzieć, że jedzenie tego typu jest silnie uzależniające. Żywości junk food nie powinny przede wszystkim spożywać dzieci, które są najbardziej wrażliwe na działanie wymienionym powyżej składników.

Czym zastąpić jedzenie junk food?
Po posiłki junk food sięgamy, ponieważ można je szybko przyrządzić, są tanie oraz ogólnodostępne. Kiedy nie mamy czasu na przygotowanie zbilansowanego dania, sięgamy po przekąski, które przecież na jakiś czas zaspokoją głód. Warto całkowicie zrezygnować z takiego jedzenia, ponieważ istnieje wiele produktów, które można w szybki i prosty sposób przyrządzić smacznie i pożywnie. Takimi zamiennikami są przede wszystkim warzywa i owoce. Należy również spożywać nienasycone kwasy tłuszczowe dostępne w olejach roślinnych i tłustych rybach, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz przetwory mleczne. Taka żywność obfituje w niezbędne właściwości odżywcze, minerały oraz witaminy, które pomagają prawidłowo funkcjonować organizmowi.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Dlaczego produkty junk food niszczą nasze zdrowie? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Dlaczego produkty junk food niszczą nasze zdrowie?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Dlaczego produkty junk food niszczą nasze zdrowie?
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności