09.02.2024

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Wypadające włosy to nie tylko utrapienie każdej kobiety, ale również i mężczyzn. Zanim sięgniesz po specjalne tabletki, szampony wzmacniające lub inne domowe kuracje przeciw wypadaniu włosów, spróbuj się zastanowić, dlaczego masz do czynienia z wypadaniem włosów. Nadmierne wypadanie włosów może być oznaką poważnej choroby, jak również zmian zachodzących w organizmie — czasami nawet zbyt dużej ilości stresu czy niewłaściwej diety. Standardowo człowiek powinien tracić do 100 włosów dziennie, jednakże przecież nie będziesz liczyć wypadających Ci włosów — warto jednak pamiętać, że im dłuższe masz włosy, tym bardziej będzie Ci się wydawało, że tracisz ich mnóstwo, a tak naprawdę wcale nie jest ich tak dużo.


Sprawdź, ile włosów wypada
Oczywiście nie chodzi nam o liczenie, czy rzeczywiście codziennie wypada Ci do 100 włosów dziennie, ponieważ jest to wręcz niemożliwe. Aby zaobserwować czy wypadają Ci włosy, musisz zachować czujność, jeżeli zauważasz dużą ilość włosów pozostawianych w odpływie oraz na szczotce przez okres 3 miesięcy, a przyjmowanie biotyny, zmiana diety, a także szampony wzmacniające nie pomagają, powinieneś udać się do lekarza — najlepiej od razu umówić się na wizytę do dermatologa. Musisz jednak pogodzić się z faktem, że taka wizyta nie będzie dla Ciebie rozwiązaniem wszystkim problemów, będziesz musiał odwiedzić również innych specjalistów, ponieważ przyczyny związane z wypadaniem włosów mogą być różne.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Do najczęstszego czynnika związanego z wypadaniem włosów można zaliczyć stres, szczególnie stres przewlekły, który towarzyszy nam z dnia na dzień. Kolejną przyczyną wypadających włosów jest przewlekłe zmęczenie zestawione z nieprawidłową dietą, np. rygorystyczną dietą, którą chcieliśmy zrzucić zbędne kilogramy.

Jakie choroby powodują wypadanie włosów?
Nadmierne wypadanie włosów związane jest również z przewlekłymi chorobami, np. depresja czy cukrzyca, a także dotyczy wszelkich zmian hormonalnych. Często za wypadanie włosów odpowiedzialna jest choroba tarczycy, a nawet zespół policystycznych jajników. Również choroby zakaźne, a także choroby powodujące ogólne osłabienie organizmu doprowadzają do zwiększonego wypadania włosów. Często wypadanie włosów pojawia się po ciąży i porodzie, a także po operacjach, w których przyjmowane było znieczulenie ogólne.

Nieodpowiednia pielęgnacja, a wypadające włosy
Wypadające włosy mogą być również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów. Ciasne związywanie włosów, np. w wysokiego kucyka, czy zbyt nachalne i gwałtowne rozczesywanie włosów sprawia, że sami sobie je wyrywamy. Co więcej, codzienne prostowanie, farbowanie czy inne zabiegi stylizacyjne, a nawet farbowanie przyczyniają się do zniszczenia naturalnej struktury włosa, a następnie doprowadzają do jego wypadania. Na wypadanie włosów mogą mieć także wpływ warunki, w których przebywamy, np. klimatyzacja czy zanieczyszczone powietrze.

Witaminy na wypadające włosy
Jeżeli chcesz wspomóc swoje włosy podczas okresu ich nadmiernego wypadania, powinnaś zmienić dietę na bardziej różnorodną i pożywną, a także zacząć przyjmować suplementy oraz witaminy, które uzupełnią niedobory. Pomocne mogą okazać się także kosmetyki przeciwko wypadaniu włosów, np. szampony czy odżywki, które w swoim składzie mają witaminę E, A oraz ceramidy. W składzie warto również poszukiwać: aloesu, olejku jojoba, gliceryny i kolagenu.

Kiedy udać się do lekarza?
Jeżeli żadne domowe sposoby nie pomogą Ci zahamować wypadania włosów, konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który powinien wysłać Cię na badanie poziomu hormonów. Za łysienie androgenowe odpowiedzialny jest wysoki poziom androgenów. Podłoże hormonalne związane jest również z łysieniem plackowatym, które często pojawia się także na skutek stresu. Jednym ze skuteczniejszych badań skóry głowy i włosów jest trichogram, który polega na badaniu pod mikroskopem wyrwanego włosa. Natomiast trichoskopia to badanie skóry głowy — lekarz przesuwa po niej kamerą i jest w stanie ocenić jej stan, a także mieszków włosowych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Stres powoduje wypadanie włosów, znam to z autopsji.
~Ela
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Konstanty Kamiński
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności