Najlepsze Porady ZdrowieHemoroidy - objawy i metody leczenia Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Hemoroidy - objawy i metody leczenia

Hemoroidy - objawy i metody leczenia

Hemoroidy są powszechnym problemem, który najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży, a także ryzyko jego powstania wzrasta wraz z wiekiem. Do najczęstszych objawów hemoroidów należy krwawienie odbytu oraz stałe uczucie dyskomfortu. Istnieje wiele możliwości leczenia hemoroidów, czyli żylaków odbytu - od profilaktyki, która polega na zmianie trybu życia, do leczenia farmakologicznego, a także do leczenia zabiegowego. Warto wiedzieć, że hemoroidy ma każdy człowiek, ponieważ są one odpowiedzialne za prawidłową defekację, a także umożliwiają kontrolę gazów. O chorobie hemoroidalnej można powiedzieć, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, a więc powiększeniem guzków krwawniczych.


Jakie są objawy hemoroidów?

Hemoroidy można podzielić na dwa typu, a więc hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne jak sama nazwa wskazuje, są umiejscowione w odbytnicy, a więc rzadko przyczyniają się do dyskomfortu. Jednakże podczas defekacji może dojść do ich podrażnienia i uszkodzenia powierzchni, co objawi się krwawieniem. Natomiast hemoroidy zewnętrzne zlokalizowane są tkance podskórnej wokół odbytu, dlatego mogą one wywoływać ból, krwawić, piec, a nawet swędzieć. Jeżeli mamy do czynienia z dużym podrażnieniem hemoroidy może dojść do powstania obrzęku, a także stanów zapalnych. Przebieg choroby można podzielić aż na cztery stopnie, dzięki którym można określić stopień zaawansowania schorzenia.

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidom najlepiej zapobiegać, a więc dbać o higienę okolic odbytu i spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy. Dietę warto również wzbogacić o picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, a także wystrzegać się produktów, które mogą przyczyniać się do powstawania zaparć. Warto unikać długiego siedzenia i stania, a także należy korzystać z toalety, gdy tylko odczujemy taką potrzebę. Leczenie hemoroidów ma na celu przede wszystkim złagodzenie krwawienia, a także dyskomfortu. Niefarmakologiczne metody leczenia polegają na kąpielach w letniej wodzie i tzw. nasiadówkach, natomiast farmakologiczne metody leczenia żylaków odbytu polegają na podawaniu leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeżeli choroba hemoroidalna jest na tyle zaawansowana, lekarz może podjąć decyzję o terapii zabiegowej, np. skleroterapia czy chirurgia naczyniowa.

Dodaj komentarz

robin
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

podobno maści na hemoroidy pomagają

kaka
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Bardzo przydatny artykuł.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu nałogu.
Kiedyś nie lubiłam pić wody, dzięki cytrynie 8 szklanek...
ja mam acienie pod oczami od zawsze :( tak juz mam i tyle
Super porady, warto je znać