Woskowina uszna oprócz tego, że chroni uszy przed niektórymi bakteriami i owadami, odgrywa także dużą rolę w oczyszczaniu i nawilżaniu uszu. Zazwyczaj przez nasze organizmy usuwana jest naturalnie w czasie przeżuwania, mówienia i innych ruchów szczęki. Czasem jednak zdarza się, że w uszach zbiera się jej nadmiar i może on powodować ich zatykanie, a co za tym idzie - zaburzenia słuchu, ból ucha czy szumy uszne (dzwonienie). Zanim uda się z tym problemem do laryngologa, warto wypróbować domowe, bezpiecznie sposoby na samodzielne usunięcie woskowiny z uszu. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Oliwa
By rozpuścić woskowinę w uchu, można użyć oliwy. Kilka jej kropel wystarczy wpuścić do ucha, położyć się na boku zakroplonym uchem do góry i pozostać w tej pozycji przez co najmniej 15 minut. Następnie przechylić głowę na drugi bok i pozwolić olejowi wypłynąć, a następnie zetrzeć go z małżowiny. Proces można powtarzać kilka razy dziennie przez parę dni. Oliwę dobrze zastąpią również oliwka na niemowląt lub parafina.
Tran
Jest to sposób do stosowania od wewnątrz. Tran wzmacnia odporność organizmu, a przyjmowanie codziennie jednej kapsułki tranu zmniejsza ilość produkowanej woskownicy.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek ten nie tylko rozpuszcza woskowinę, ale i zabija szkodliwe grzyby i bakterie, które ewentualnie, mogą znajdować się w uchu. Kilka jego kropelek należy umieścić w uchu i pozostawić na parę minut, a następnie przepłukać je delikatnie pipetą z wodą. Wypłucze ona woskowinę i pozostałości olejku. Po zabiegu należy poczekać, aż uszy dokładnie wyschną, zanim wyjdzie się z domu. W razie pilnej sprawy można je zabezpieczyć watą.
Specjalne preparaty
Obecnie w aptekach można znaleźć wiele preparatów do czyszczenia uszu. Zazwyczaj działają one także przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Należy stosować się do instrukcji na ich opakowaniu, ale z reguły ich sposób aplikacji jest podobny jak w przypadku oliwy. Kilka kropli wpuszcza się do ucha, przechyla głowę zakroplonym uchem do góry, a po chwili pozwala płynowi wypłynąć wraz z rozpuszczoną woskowiną.
A czego się nie poleca?
Nie jest wskazane samodzielne czyszczenie uszu podczas lub tuż po zapaleniu ucha lub gdy się miało jego operację. Pocieranie watą delikatnej skóry wewnątrz przewodów słuchowych może ją mocno podrażnić, natomiast jeszcze bardziej szkodliwe jest korzystanie z patyczków kosmetycznych. Mogą one wepchnąć woskowinę jeszcze głębiej do przewodu usznego, a przy tym istnieje możliwość uszkodzenia błony bębenkowej
Opinie na temat artykułu
Nowe artykuły




Losowe artykuły



