Każda kobieta wie jak ważna jest higiena intymna. Nie wszystkie wiemy jednak jak robić to prawidłowo. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków, które będą pielęgnować okolice intymne i pozwolą utrzymać właściwe pH. Aby uniknąć podrażnień i infekcji, warto również przestrzegać kilku kwestii, a także zrezygnować z nawyków, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną.
Żel pod prysznic czy płyn do higieny intymnej?
Niektóre kobiety są zdania, że do higieny intymnej niepotrzebne są żadne płyny i wystarczy zwykły żel. Czy mają racje? Otóż, zdaniem ginekologów niektóre żele rzeczywiście mogą być stosowane do mycia ciała i okolic intymnych jednocześnie, jednak nie wszystkie. Co więcej, nawet nie wszystkie żele, które producenci rekomendują do higieny intymnej, nadają się do tego. Ważne jest więc, aby dokładnie przyjrzeć się danemu kosmetykowi. Przede wszystkim nie powinien zawierać w składzie detergentów, które naruszają florę bakteryjną i często są odpowiedzialne za nawracające infekcje. Płyn nie powinien zawierać również sztucznych barwników, ani zapachów mogących wywołać podrażnienia. Zamiast tego, szukaj kosmetyków, które zawierają składniki natłuszczające (oleje roślinne, gliceryna, lanolina), działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (kwas mlekowy, wyciąg z rumianku lub nagietka) i łagodzące podrażnienia (prowitamina B5, alantoina, aloes). Nigdy nie stosuj do mycia okolic intymnych mydła. Ma ono odczyn zasadowy, podczas gdy wnętrze pochwy ma kwaśne pH. Używanie mydła może powodować wyjałowienie narządów rodnych, narażając ją na podrażnienia, infekcje bakteryjne i zakażenia grzybicze.
Higiena intymna podczas menstruacji
W trakcie miesiączki o higienę intymną powinnyśmy dbać jeszcze uważniej, ponieważ w tym czasie zmienia się pH pochwy. Przede wszystkim należy często zmieniać podpaski, tampony i wkładki, nie rzadziej niż co 4-5 godzin. Warto zrezygnować z tych perfumowanych. Wszystkie aromatyzowane produkty mogą wywołać podrażnienia, dlatego lepiej wybierać te bez zapachu. Kobiety, u których często występują infekcje, powinny zrezygnować z tamponów i kubeczków menstruacyjnych. Warto również częściej się podmywać samą wodą, a w czasie długich podróży stosować chusteczki odświeżające.
Tego unikaj
Często problemy związane ze strefą intymną mogą wynikać z codziennych nawyków, na które nie zwracamy uwagi. Przyczyną infekcji czy podrażnień może być niewłaściwie dobrana bielizna. Najlepsza jest bawełniana i przewiewna. Syntetyczne materiały nie przepuszczają powietrza i nie pozwalają skórze oddychać. Warto zwrócić również uwagę na sposób prania. Przyczyną problemów może być uczulenie na proszek lub płyn do prania. Najlepiej zatem ręcznie płukać bieliznę, najlepiej z dodatkiem mydła glicerynowego lub płatków mydlanych. W okresie infekcji lub innych zakażeń, do osuszania okolic intymnych należy stosować osobny ręcznik i wymieniać go co kilka dni. Do mycia nie powinnyśmy również stosować gąbek, ani myjek, które stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.