Najlepsze Porady ZdrowieJak powstaje rak i dlaczego? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Jak powstaje rak i dlaczego?

Jak powstaje rak i dlaczego?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów onkologicznych jest to, jak dochodzi do powstania raka. Nowotwór złośliwy charakteryzuje się odmiennym sposobem wzrostu od tkanki zdrowej, a także jest on zdolny do tworzenia przerzutów na inne lokalizacje, w których dochodzi do powstania nowego ogniska wzrostu. Rak jest tkanką powstałą z komórek o mniejszym zróżnicowaniu niż tkanka, która ulega ciągłemu rozwojowi. Komórka rakowa powstaje na skutek wręcz niepohamowanego rozrostu. Już sama nazwa nowotwór wiele mówi o naturze tej choroby, ponieważ komórka rakowa nie jest ciałem obcym, ale nowym tworem powstałym na skutek przekształcenia się normalnych komórek w komórki nowotworowe, a więc komórki uszkodzone.


Czym jest kancerogeneza?

Terminem kancerogeneza określa się proces, który jest potrzebny zdrowej komórce do przemiany w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego. Proces kancerogenezy zazwyczaj jest długotrwały, ponieważ może trwać od 5 lat do nawet 10 lat czy więcej. W takim czasie może powstać ok. 1 cm guz, który jest możliwy do wykrycia w badaniach obrazowych, m.in. USG, rezonansie magnetycznym czy podczas tomografii komputerowej. W badaniach profilaktycznych możliwe jest jednak wykrycie guzów o mniejszych średnicach, a także zmian przednowotworowych, dlatego konsultacje onkologiczne Warszawa są niezwykle istotne.

Etapy kancerogenezy

Jednym z pierwszych etapów kancerogenezy jest inicjacja, przy której dochodzi do powstania pojedynczej mutacji w zdrowej komórce zlokalizowanej w DNA. Uszkodzenie może wystąpić na skutek wielu czynników, m.in. mutacji genowej, czynników zewnętrznych czy nawet poważnej choroby. Jeżeli uszkodzona komórka nie zostanie naprawiona lub nie obumrze, zainicjowany zostanie właśnie proces przemiany nowotworowej. W drugim etapie kancerogenezy dochodzi do kolejnych zmian nowotworowych w komórkach DNA - dochodzi do ich namnażania się w niekontrolowany sposób. Wspomniany etap może trwać nawet do kilku lat. Ostatnim etapem kancerogenezy jest powstanie guza nowotworowego. Ten etap polega na nabieraniu zdolności naciekania na inne tkanki przez nowotwór, a także tworzenia przerzutów.

Dodaj komentarz

Porada Jak powstaje rak i dlaczego?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 400
facebook unlike 1

Czy inspiracja Jak powstaje rak i dlaczego? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak powstaje rak i dlaczego?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu

Marcin
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Choroby nowotworowe mają często podłoże genetyczne.

Ola34
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dlatego trzeba pamiętać, aby robić badania okresowe i nigdy nie lekceważyć niepokojących dla nas objawów.

Helena Nowicka
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

proste i banalne


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Boże drzewko ładnie wygląda w przestrzennym salonie w donicy....
Jeśli ktoś spożywa je sporadycznie nie musi raczej się martwic.
coś w tym jest
Czy opis porady Gdzie można odbyć kurs BHP ? pomogła Ci się ?...