Najlepsze Porady ZdrowieJak powstaje rak i dlaczego? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak powstaje rak i dlaczego?

Jak powstaje rak i dlaczego?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów onkologicznych jest to, jak dochodzi do powstania raka. Nowotwór złośliwy charakteryzuje się odmiennym sposobem wzrostu od tkanki zdrowej, a także jest on zdolny do tworzenia przerzutów na inne lokalizacje, w których dochodzi do powstania nowego ogniska wzrostu. Rak jest tkanką powstałą z komórek o mniejszym zróżnicowaniu niż tkanka, która ulega ciągłemu rozwojowi. Komórka rakowa powstaje na skutek wręcz niepohamowanego rozrostu. Już sama nazwa nowotwór wiele mówi o naturze tej choroby, ponieważ komórka rakowa nie jest ciałem obcym, ale nowym tworem powstałym na skutek przekształcenia się normalnych komórek w komórki nowotworowe, a więc komórki uszkodzone.


Czym jest kancerogeneza?

Terminem kancerogeneza określa się proces, który jest potrzebny zdrowej komórce do przemiany w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego. Proces kancerogenezy zazwyczaj jest długotrwały, ponieważ może trwać od 5 lat do nawet 10 lat czy więcej. W takim czasie może powstać ok. 1 cm guz, który jest możliwy do wykrycia w badaniach obrazowych, m.in. USG, rezonansie magnetycznym czy podczas tomografii komputerowej. W badaniach profilaktycznych możliwe jest jednak wykrycie guzów o mniejszych średnicach, a także zmian przednowotworowych, dlatego konsultacje onkologiczne Warszawa są niezwykle istotne.

Etapy kancerogenezy

Jednym z pierwszych etapów kancerogenezy jest inicjacja, przy której dochodzi do powstania pojedynczej mutacji w zdrowej komórce zlokalizowanej w DNA. Uszkodzenie może wystąpić na skutek wielu czynników, m.in. mutacji genowej, czynników zewnętrznych czy nawet poważnej choroby. Jeżeli uszkodzona komórka nie zostanie naprawiona lub nie obumrze, zainicjowany zostanie właśnie proces przemiany nowotworowej. W drugim etapie kancerogenezy dochodzi do kolejnych zmian nowotworowych w komórkach DNA - dochodzi do ich namnażania się w niekontrolowany sposób. Wspomniany etap może trwać nawet do kilku lat. Ostatnim etapem kancerogenezy jest powstanie guza nowotworowego. Ten etap polega na nabieraniu zdolności naciekania na inne tkanki przez nowotwór, a także tworzenia przerzutów.

Dodaj komentarz

Marcin
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Choroby nowotworowe mają często podłoże genetyczne.

Ola34
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dlatego trzeba pamiętać, aby robić badania okresowe i nigdy nie lekceważyć niepokojących dla nas objawów.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Choroby nowotworowe mają często podłoże genetyczne.
Jeśli ktoś spożywa je sporadycznie nie musi raczej się martwic.
Pielęgnacja zębów jest ważna, aby zęby się nie psuły.
Gdy przestałam używać telefonu przed snem, mój sen poprawił się.