Najlepsze Porady ZdrowieJak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Zdrowe zęby wymagają zarówno od dzieci, jak i dorosłych przestrzegania kilku zasad związanych z higieną jamy ustnej. Ogromny wpływ na zachowanie prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej ma regularne usuwanie płytki nazębnej, która jest odpowiedzialna za tworzenie się próchnicy, a w konsekwencji do utraty uzębienia lub wprowadzenia nieodwracalnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Najważniejszym urządzeniem w pielęgnacji jamy ustnej będzie szczoteczka — tradycyjna lub elektryczna.


Ważnym aspektem jest, aby włosie szczoteczki nie było zbyt twarde — preferowane soft oraz medium, ponieważ zbyt twarde włosie może doprowadzić do naruszenia dziąsłem i ich krwawienia. Szczoteczki twarde zalecane są natomiast do mycia protez oraz aparatów ortodontycznych. Każdą szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące.

Oprócz szczoteczki każdy musi wyposażyć się jeszcze w odpowiednią pastę do zębów, tj. wybielającą, odświeżającą lub do wrażliwych zębów. Jeżeli nie doświadczasz żadnych problemów z zębami, warto wybrać pastę do zębów o kompleksowym działaniu. W utrzymaniu prawidłowej higieny konieczne będzie używanie nici dentystycznej oraz skrobaczki do języka, która usunie z niego narastający nalot. Jamę ustną warto płukać płynem, który dotrze do tych miejsc, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka. Warto wybrać płyn, który nie zawiera w składzie alkoholu, ponieważ nie będzie on wysuszał śluzówki.

Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie po ok. 2 minuty, jednakże coraz częściej dentyści powtarzają zasadę, że warto myć zęby tak długo, aż poczujemy, że wszystkie są czyste.

Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo myć zęby. Zamiast zataczać kółeczka, należy je myć ruchem wymiatającym, co pozwoli na czyszczenie zębów w kierunku od dziąsła do korony.

Warto skupić się na pojedynczym zębie, zamiast na całym łuku — zazwyczaj w takim przypadku pomijane są ósemki. Jeżeli zauważysz na swojej szczoteczce odstające włoski, oznacza to, że zbyt agresywnie myjesz zęby lub za mocno dociskasz szczoteczkę do zębów. Jeżeli chcesz popracować nad techniką mycia zębów, warto poprosić o pomoc stomatologa (dentysta Rzeszów), który wszystko Ci szczegółowo wyjaśni.

W Rzeszowie funkcjonuje Gabinet Stomatologiczny PRO-FAMILIA, w którym pacjentom oferowana jest kompleksowa opieka stomatologiczna oraz profilaktyczna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pacjenci mają zapewniony komfort leczenia, dzięki odpowiedniej organizacji całego procesu oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii.
Oczywiście staranne szczotkowanie zębów dobrej jakości pastą, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej to nie wszystko! Kluczem do utrzymania prawidłowej higieny będą regularne wizyty u stomatologa, który skontroluje zęby oraz profesjonalnie je oczyści z osadów, oraz osadzonego kamienia.

Dodaj komentarz

Porada Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 391
facebook unlike 1

Czy porada Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu

~Natalia
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Używam elektrycznej szczoteczki, która obraca się i według mnie świetnie czyści zęby. Zawsze po ich umyciu są one gładkie i białe. Warto dbać o swoje zęby, gdyż nie wszyscy są świadomi jakich problemów zdrowotnych można się nabawić przez zepsute uzębienie.

~Renata90
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Szczoteczka jest barszo ważna, ale moim zdaniem równie istotna jest odpowiednia pasta. W czasach, kiedy w sklepach dominuja pasty najgorszej jakości po 3-4 złote ciężko o dobry produkt. Sporo slyszalam ostatnio o aloesowej paście do zębów Forever Bright z forever-kosmetyki.pl i zapowiada się super ze względu właśnie na bardzo naturalny skład - uważam, że to też jest bardzo ważne


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Czy inspiracja Jak prawidłowo myć ręce? pomogła Ci się ? Może...
Od dzisiaj postaram wprowadzić więcej witaminy B3 do mojego...
coś w tym jest
Dużo owoców i warzyw