Najlepsze Porady ZdrowieJak przygotować się do wizyty u onkologa? Ocena 5 na podstawie 5 komentarzy

Jak przygotować się do wizyty u onkologa?

Jak przygotować się do wizyty u onkologa?

Wizyta onkologiczna często związana jest z niesamowitym stresem pacjenta, ponieważ w większości przypadków związana jest z rozpoznaniem nowotworu i początkiem leczenia. W Polsce onkolog Warszawa przyjmuje pacjentów bez skierowania, dlatego warto się do lekarza zapisać, gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące zmiany onkologiczne. Skierowanie najczęściej jest wymagana do Poradni Chirurgii Onkologicznej czy do Poradni Genetyki Onkologicznej. Jak przebiega pierwsza wizyta u onkologa, i jak się do niej odpowiednio przygotować?


Pierwsza wizyta u onkologa

Po rejestracji u lekarza onkologa pacjent może spodziewać się zebrania szczegółowego wywiadu, dzięki któremu będzie można założyć historię choroby. Podczas takiej rozmowy możemy wskazać osobę, którą upoważniamy do odbierania informacji na temat stanie zdrowia pacjenta. Do wizyty onkologicznej warto się przygotować, np. spisać wszystkie pytania na karteczce, ponieważ zazwyczaj wizyta onkologiczna związana jest z ogromnym stresem, co spowoduje, że pacjent zapomni zadać najważniejsze pytania, o których przypomni sobie dopiero później. Podczas wizyty onkologicznej pacjentowi może również towarzyszyć bliska osoba, która będzie dla pacjenta wsparciem w tej trudnej dla niego sytuacji i zapamięta ważne informacje. Na samym początku lekarz przeprowadza badanie podmiotowe, a więc jest to badanie, które polega na szczegółowej rozmowie - onkolog zbiera informacje na temat dolegliwości bólowych, czasu ich trwania, natężenia, a także ogólnego stanu zdrowia. Później odbywa się badanie fizykalne, podczas którego ciało pacjenta jest badane wzrokiem, dotykiem i słuchem. Jeżeli istnieją podejrzenia choroby onkologicznej, pacjent zostanie wysłany na szczegółowe badania, które pozwolą rozpoznać chorobę i wprowadzić odpowiednie leczenie, np. chemioterapię, radioterapię czy operację chirurgiczną. Po zdiagnozowaniu rozpoczyna się proces leczenia. 

Jak przygotować się do wizyty w klinice onkologicznej?

Przygotowanie do wizyty onkologicznej będzie niezwykle ważne, ponieważ tylko dzięki naszym szczegółowym wyjaśnieniom lekarz będzie mógł postawić diagnozę. Obowiązkiem lekarza onkologa jest wyjaśnienie wszystkiego pacjentowi, lecz pacjent musi również pytać o pewne rzeczy, dlatego warto wcześniej zastanowić się, co chcemy wiedzieć i spisać sobie pytania na karteczce. Lekarz będzie się starał w jak najprostszy sposób przedstawić zarys choroby i przekazać informacje na temat stanu pacjenta. Pacjent powinien dokładnie wiedzieć, na jakim etapie jest jego choroba, aby podjąć odpowiednią decyzję o leczeniu, ponieważ inaczej będzie się czuł, gdy dowie się, że jest w pierwszym stopniu klinicznego zaawansowania, a inaczej będąc w czwartym stopniu. 

Dodaj komentarz

Porada Jak przygotować się do wizyty u onkologa?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 205
facebook unlike 1

Czy porada Jak przygotować się do wizyty u onkologa? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak przygotować się do wizyty u onkologa?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu

Maurycy Konieczny
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

hmmm ciekawe

~Kati3
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ja przed wizytą u onkologa, wszystko dokładnie skonsultowałam z moim lekarzem rodzinnym.

barbara
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dobrze, że jest o tym artykuł. Wizyta u onkologa albo już wykryta choroba to bardzo ciężkie przeżycie dla takiej osoby..

Magda
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Wizyta u onkologa może być bardzo stresująca.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Żylaki w ciąży to bardzo uciążliwa przypadłość. Polecam.
Przecież suplementy nie zawierają żadnych substancji czynnych...
Czy porada Jakie znacie sposoby na zmęczenie? pomogła Ci się ?...
W zmaganiu się z chorobą żył, ważne żeby trafić na...