Ciążą to chyba dla wszystkich kobiet niesamowity czas, który związany jest z radością powstawania życia. Jednakże ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu każdej kobiety, szczególnie takiej, która zmaga się z niewydolnością układu żylnego. Pacjentka, która po wizycie u flebologa i przeprowadzeniu badanie USG żył Warszawa została zdiagnozowana z niewydolnością żylną, powinna unikać zbyt długiego stania, a także starać się jak najwięcej odpoczywać z podniesionymi nogami. W przypadku dbania o prawidłowy stan żył niezwykle ważne jest picie dużych ilości wody, a także wprowadzenie odpowiedniej diety. Konieczna jest konsultacja fizjoterapeuty, podczas której zostaną dobrane względem pacjentki specjalne masaże oraz ćwiczenia — ważny jest dobór odpowiedniej aktywności fizycznej, ponieważ niektóre ćwiczenia z niewydolnością żylną są mniej wskazane niż inne.
Działania profilaktyczne
Kiedy problem niewydolności żylnej zostanie stwierdzony, noszenie kompresji żylnej stanie się obowiązkiem — skarpety lub rajstopy zostaną dobrane odpowiednio przez profesjonalistów, ponieważ wszystko zależy od lokalizacji żylaków ich wielkości i stopnia zaawansowania. W zależności od zaawansowania niewydolności żylnej lekarz może zalecić stosowanie niektórych ziół, leków czy nawet zastrzyków. W skrajnych sytuacjach może nawet wystąpić potrzeba przeprowadzenia zabiegu usunięcia lub podwiązania naczyń krwionośnych. Kobiecie z problemami żylnymi zalecany jest poród w pończochach uciskowych.
Ochrona żył podczas ciąży
Wspomniane powyżej działania pozwolą nam maksymalnie chronić żyły podczas ciąży i połogu, kiedy to są one najbardziej narażone na obciążenia. Dzięki stosowaniu się do wymienionych rozwiązań można uniknąć powikłań, a także zapobiec nieodwracalnym zmianom, które mogą się pojawić podczas trwania ciąży. Kluczową rolę w całym procesie będzie odgrywał lekarz flebolog wraz ze swoim zespołem — zaraz po ginekologu będzie to najbardziej pomagający lekarz podczas ciąży. Współpraca z lekarzem flebologiem jest kluczowa dla zachowania zdrowia.