Kaszel u dziecka może być suchy lub mokry - jest to zjawisko, które polega na dość gwałtownym przepływie powietrze z płuc, z którym związany jest charakterystyczny dźwięk. Kaszel jest jednym z objawów, który bywa stwierdzany podczas przeziębienia, a także infekcji dróg oddechowych. W przypadku małych dzieci warto nauczyć się rozpoznawać typ kaszlu, z którym dziecko ma do czynienia, ponieważ wtedy będzie można skutecznie dobrać sposób leczenia domowego, a także przy pomocy leków.
Jakie są rodzaje kaszlu?
Jednym z rodzajów kaszlu jest kaszel suchy, czyli kaszel, który najczęściej pojawia się na początku infekcji. Przy suchym kaszlu czuć suchość oraz drapanie w gardle - cały czas coś łaskocze i "zawadza" nam podczas oddychania, a podczas próby odkrztuszania nic się nie zmienia. Napady suchego kaszlu zazwyczaj są bardzo męczące i mogą nawet występować podczas snu - skutecznie go przerywając. Przy suchym kaszlu nie jest odkrztuszana wydzielina, która nie zalega w drogach oddechowych. Suchy kaszel najczęściej pojawia się przy alergii oraz astmie. Jak natomiast objawia się kaszel mokry? Kaszel mokry najczęściej występuje jako drugi etap choroby - jest głębszy i bardziej bulgoczący, ponieważ w drogach oddechowych wytwarza się wydzielina. U dzieci mokrego kaszlu nie można poznać po wydzielinie, ponieważ ją połykają, zamiast odpluwać. Mokry kaszel zazwyczaj towarzyszy infekcjom bakteryjnym.
Jak leczyć kaszel u dzieci?
W przypadku dzieci z kaszlem należy leczyć przede wszystkim chorobę, z którą związany jest wspomniany objaw. Przy suchym kaszlu zazwyczaj stosuje się leki hamujące odruch kaszlowy, aby nie męczył chorego, szczególnie podczas snu, oddychania i mówienia. Takie leki na suchy kaszel często mają dodatkowo w składzie substancję, która rozszerzają oskrzela, dzięki czemu znacznie ułatwione jest oddychanie. A co z kaszlem mokrym? Przy tego typu kaszlu problematyczny jest nadmiar wydzieliny, która drażni i utrudnia oddychanie. Przy kaszlu mokrym działamy odwrotnie niż przy kaszlu suchym, ponieważ w tym przypadku stymulujemy kaszel, a nie go tłumimy. Tak więc stosowane są przede wszystkim leki o działaniu wykrztuśnym, które pobudzają oraz wspomagają odruch kaszlowy.