Najlepsze Porady ZdrowieJak samemu badać piersi? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak samemu badać piersi?

Jak samemu badać piersi?

Statystki pokazują, że rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. W odkryciu choroby fundamentalną rolę odgrywa regularne samobadanie piersi, a także odpowiednia profilaktyka, która polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, unikania tytoniu oraz ograniczenia spożycia alkoholu czy stosowania terapii hormonalnej. Kobietom zaleca się nie tylko chodzenie na wizyty do ginekologa w celu wykonania badania USG piersi, ale również samobadanie piersi. Jak prawidłowo badać samodzielnie piersi?


Instrukcja, czyli jak samemu badać piersi

Samobadanie piersi dla kobiet powinno być nawykiem - takim samym jak szczotkowanie zębów czy rozczesywanie włosów. Najlepiej jeżeli piersi obserwujemy w tym samym miejscu, a więc np. przy lustrze w łazience czy pod prysznicem. Na samym początku musisz stanąć przed lustrem i podnieść ręce wysoko do góry - w tym momencie musisz zaobserwować czy Twoje piersi zmieniły swój kształt, czy skóra nie jest na nich napięta, a może się marszczy, jak również czy na skórze nie występują przebarwienia. Taką samą kontrolę przeprowadź, trzymając ręce opuszczone na biodrach. Kolejnym krokiem jest ściśnięcie brodawek i sprawdzenie, czy nie wydobywa się z nich płyn. Kiedy będziesz znajdować się pod prysznicem, połóż prawą rękę z tyłu głowy, a lewą na prawej piersi - w takiej pozycji lekko naciskając trzema palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, w kierunku góra-dół. Tę samą czynność powtórz również z lewą piersią. Wykonanie samobadania piersi zaleca się wykonywać tydzień po menstruacji, ponieważ w trakcie jej trwania lub kilka dni przed w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi konsystencja tkanek piersi może być inna niż zazwyczaj. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące zmiany, nie zwlekaj i umów się do onkolog Warszawa.

Jak często wykonywać badanie?

Kobietom w wieku od 20 do 40 lat zaleca się wykonywać samobadanie piersi co miesiąc, natomiast badania palpacyjne u wykwalifikowanego lekarza co 1-2 lata. W przypadku kobiet od 40 do 49 roku życia badania samodzielne również zalecane są co miesiąc, a badania w postaci mammografii co roku lub dwa lata. Kobiety po 50 roku życia powinny co rok wykonywać mammografie i również przynajmniej raz w miesiącu wykonywać samobadanie. Jeżeli znajdujesz się w grupie dużego ryzyka wystąpienia raka piersi, warto wykonywać wszystkie badania znacznie częściej. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe mamy szanse na jego skuteczne wyeliminowanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowotworów złośliwych lub masz podejrzenie nowotworowe? Jak najszybciej umów się na wizytę konsultacyjną, na której lekarz onkolog odpowie na Twoje wszystkie pytania i rozwieje Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Porada Jak samemu badać piersi?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 500
facebook unlike 1

Czy opis porady Jak samemu badać piersi? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak samemu badać piersi?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu

Wiola
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Samodzielne badanie piersi to jest bardzo ważna sprawa, każda kobieta powinna o tym pamiętać!

Natalia
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Świetny artykuł. Dobrze, że są takie strony gdzie kobiety mogą poczytać o rzeczach ważnych dla nich i ich zdrowia.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Czy opis porady Jakie szkła do okularów wybrać? pomogła Ci się...
Czy opis porady Zastosowania oleju arganowego pomogła Ci się ?...
porada dość ciekawa
Awokato świetnie wpływa na skórę oraz włosy.