Aktywność fizyczna jest niezbędna, gdy chcemy prowadzić zdrowy styl życia. Zdając sobie z tego sprawę, wielu z nas ćwiczy mniej lub bardziej intensywnie. Zdarza się jednak, że z braku czasu lub z innych powodów zaprzestajemy treningów, a po dłuższej przerwie nie potrafimy wrócić do tej czynności. Jak zmotywować się do powrotu do regularnych ćwiczeń?
Dlaczego przestajemy ćwiczyć?
Ćwiczenia fizyczne nie zajmują relatywnie wiele czasu. U dużej części osób trening trwa maksymalnie godzinę, a niektórzy wykonują jedynie krótkie ćwiczenia w domu przez kilkanaście minut. Dlaczego więc mamy tendencję do rezygnowania z czegoś, co nie wymaga wielu wyrzeczeń? Ćwiczenia porzucamy najczęściej w sytuacjach, gdy wybijamy się z codziennej rutyny. Natłok obowiązków w pracy i duży stres z tym związany sprawiają, że siłownia jest ostatnim miejscem, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Tłumaczymy sobie, że to tylko chwila przerwy, tymczasem pracowity tydzień zamienia się w miesiąc, aż orientujemy się, że z dawnej kondycji nic już nie pozostało. Powodów naszej rezygnacji może być całe mnóstwo - przeziębienie, intensywne życie towarzyskie czy napięty harmonogram to tylko tylko niektóre z nich. Wystarczy tylko na chwilę wybić się z treningowej rutyny, aby zapomnieć o ćwiczeniach na kolejne miesiące.
Jak znaleźć motywację?
Najważniejsze jest nasze podejście do aktywności fizycznej. Nie skupiajmy się jedynie na samych rezultatach, jakie ma nam dać aktywność fizyczna. Oczywiste jest, że zależy nam na spadku wagi czy po prawie wyglądu. Efekty te możemy jednak osiągnąć dopiero po dłużysz czasie, dlatego łatwo zniechęcić się już na początku, gdy nie widzimy wyraźnej poprawy. Zwróćmy uwagę na to, jakie korzyści płyną z samych ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna poprawia nasze samopoczucie, zmniejsza stres, wyzwala endorfiny i podnosi samozadowolenie. To są korzyści, które daje każdorazowy trening. Kluczowe jest jednak znalezienie tej dyscypliny, która sprawia nam przyjemność. Nie sprowadzajmy ćwiczeń do przykrego obowiązku. Siłownia, bieganie czy intensywne ćwiczenia na macie nie są jedynymi możliwościami. Możesz zdecydować się na pójście na basen, pojeździć na rowerze, pograć w piłkę z dziećmi, czy wyprowadzać pasa na spacery. Każdy ruch jest dobry.
Nie oczekuj natychmiastowego powrotu do formy
Według badaczy, nawet 2 tygodnie bez ćwiczeń fizycznych mogą spowodować zmniejszenie siły i masy mięśniowej. Pamiętajmy więc, że pierwszy trening po dłuższej przerwie powinien być w miarę bezpieczny, ponieważ przeceniając swoje możliwości możemy łatwo nabawić się kontuzji. Stopniowo zwiększajmy zarówno czas ćwiczeń, jak też ich intensywność.
Przy powrocie do aktywności fizycznej wiele osób odczuwa chęć ulepszenia innych obszarów swojego życia, np. poprawić nawyki żywieniowe. Eksperci przestrzegają jednak, aby nie robić wszystkiego od razu. Najlepsza jest metoda małych kroków, dzięki temu nie będziemy czuć się przytłoczeni i zniechęceni.