09.02.2024

Jak wyrobić badania sanepidowskie?

Jak wyrobić badania sanepidowskie?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Praca w gastronomii to ścieżka zawodowa, na którą decyduje się wiele osób. Jest ona atrakcyjna zwłaszcza dla studentów w okresie letnim, kiedy kelnerów, pomocy kuchennych czy sprzedawców do stoisk z jedzeniem potrzebuje większość firm. By jednak rozpocząć pracę na tych stanowiskach, należy wyrobić badania sanitarno-epidemiologiczne, zwane potoczne książeczką sanepidowską . Wymagana jest ona także przy pracy w kawiarni czy w sklepie spożywczym. Najprościej rzecz ujmując - dokument ten wyrobić musi każdy, kto ma lub będzie mieć kontakt z żywnością, wodą, lekami lub pojemnikami na żywność. Jak to zrobić? Ile zajmuje proces? Zapraszamy do lektury!


Od czego zacząć?
Teoretycznie każdy pracodawca szukający nowych pracowników do swojego zakładu pracy, po zatrudnieniu danej osoby powinien wydać jej skierowanie na badania i skierować do najbliższego sanepidu. Jak jednak można zauważyć na różnych portalach ogłoszeniowych, zazwyczaj pracodawcy wymagają od pracownika już posiadania wyrobionej książeczki sanepidowskiej. Przy tej okazji warto nadmienić, że formalnie książeczki sanepidowskie przestały obowiązywać w 2008 roku i teraz funkcjonują badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. W ogólnej świadomości wciąż jednak funkcjonuje dawny termin. Niezależnie od tego, czy samemu kieruje się do sanepidu, czy ma się skierowanie pracodawcy, na miejscu należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy, gdzie zapisze się swoje dane takie jak imię i nazwisko, adres zameldowania, pesel i datę urodzenia. Następnie, jeśli wykonuje się badania samodzielnie, uiszcza się opłatę, która w zależności od miasta może wynosić od 50 do 100 zł. Na miejscu powinno otrzymać się trzy pojemniki na próbki kału, pobierane przez trzy kolejne dni.

Co następnie?
Gotowe próbki należy zanieść do sanepidu, gdzie pracownik poinformuje o tym, ile będą trwać badania - w zależności od miasta czy sezonu mogą one trwać od dwóch do siedmiu dni. Po otrzymaniu wyników, należy udać się z nimi do lekarza medycyny pracy, który na ich podstawie stwierdzi, że dana osoba jest zdrowa i może rozpocząć pracę z żywnością. Wystawione przez niego orzeczenie to właśnie orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie mają one ściśle określonej daty ważności - ustala ją lekarz w oparciu o wyniki badań oraz po otrzymaniu informacji o charakterze i miejscu wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że ponosi się także koszty wizyty lekarskiej, której cena również waha się pomiędzy 50 a 100 zł i trzeba liczyć się z tym, że lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Jak wyrobić badania sanepidowskie? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak wyrobić badania sanepidowskie?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Jak wyrobić badania sanepidowskie?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności