09.02.2024

Jakich kosmetyków nie stosować latem?

Jakich kosmetyków nie stosować latem?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Lato to okres, kiedy powinniśmy większą uwagę przywiązywać do pielęgnacji naszej skóry. Wysoka temperatura, słońce, wiatr oraz klimatyzacja w zamkniętych pomieszczeniach sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na wysuszenie oraz podrażnienia. Z tego względu sięgamy często po znacznie większą ilość balsamów i kremów. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że część z nich może zawierać substancje, które w kontakcie ze słońcem mogą powodować przebarwienia i alergię. Jakich kosmetyków więc nie powinniśmy stosować w letniej porze? 


Kosmetyki fotouczulające
W niektórych kosmetykach zawarte są substancje, które działają fotouczulająco, tzn. pod wpływem słońca powodują alergię i przebarwienia na skórze. W poważniejszych przypadkach mogą wywołać również krostki, pęcherze, a nawet rumień.
Na co powinniśmy uważać? Przede wszystkim na perfumy. Popularne substancje, takie jak piżmo czy cynamal są częstym alergenem. Niebezpieczne może okazać się również retinol, zawarty często w kremach leczących trądzik i wygładzających zmarszczki. Nie musimy z nich całkowicie rezygnować, ale dla bezpieczeństwa lepiej stosować je na noc. 

Peelingi i depilacja
Lato to czas, w którym warto zrobić sobie przerwę od peelingów kwasowych, szczególnie tych głęboko złuszczających, przeprowadzanych w gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych. Mogą one spowodować przebarwienia w kontakcie skóry ze słońcem. Poza tym latem skóra często jest przesuszona i to czego jej najbardziej potrzeba to wysuszanie, a nie dodatkowe podrażnianie. 
Nie depiluj również nigdy nóg bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Wraz z włosami usuwasz również warstwę ochronną skóry, która zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami. W efekcie możesz zyskać nierównomierną opaleniznę, a nawet nabawić się przebarwień. 

Substancje kancerogenne w kremach do opalania
Latem często sięgamy po kremy z filtrami UV zawarte w kremach do opalania mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, w tym również przed groźnym rakiem skóry - czerniakiem. Mimo to, wiele z nich zawiera niestety w sobie substancje rakotwórcze, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najgorszą sławą cieszy się składnik o nazwie "oxybenzone", który potrafi przenikać wgłąb skóry i przedostawać się do organów. Składnik ten może stwarzać szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do niedorozwoju płodu. Filtry hamują również produkcję witaminy D, niezbędnej dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z kremów z filtrem. Pomimo, że duża ilość tych kosmetyków może być szkodliwa, to na rynku istnieje wiele dobrej jakości preparatów o bardzo skutecznym działaniu. Możemy również zdecydować się na naturalne olejki, ponieważ wiele z nich zawiera w sobie filtry UV, na przykład olej z pestek malin.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Jakich kosmetyków nie stosować latem? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakich kosmetyków nie stosować latem?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jakich kosmetyków nie stosować latem?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Maciej Duda
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności