09.02.2024

Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta?

Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Wiele zwierząt zamieszkujących lasy jest nosicielami różnych chorób. Niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta i jak można się przed nimi uchronić?


W jakich sytuacjach można się zarazić?

Zoonozy, czyli choroby przenoszone przez zwierzęta mogą być w niektórych przypadkach bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Latem, gdy dużo czasu spędzamy na łonie natury jesteśmy na nie najbardziej narażeni. 
Choroby odzwierzęce wywoływane są przez drobnoustroje. Szacuje się, że rocznie nawet 40 tys. osób zostaje zakażonych. Może się to odbyć na wskutek pogryzienia przez zwierzę, a czasem podczas kontaktu błon śluzowych ze krwią lub śliną. Zarazić można się także przez zjedzenie dziczyzny, jeśli nie została ona poddana odpowiedniej obróbce termicznej. 
Należy pamiętać, aby będąc w lesie nie dotykać dzikich zwierząt - szczególnie martwych, unikać kontaktu z ich odchodami i nie spożywać dziko rosnących owoców. Każde pogryzienie przez zwierzę oraz złe samopoczucie po spożyciu dziczyzny należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi. 

Czym można zarazić się od zwierząt?

O wściekliźnie słyszał chyba każdy. Każdy właściciel czworonoga musi co roku szczepić swojego pupila przeciwko tej chorobie. Wbrew pozorom wściekliznę roznoszą nie tylko psy. Można zarazić się nią od lisów, wiewiórek czy wilków. Pierwszym objawem jest ból i mrowienie w miejscu ugryzienia. Następnie wirus wywołuje gorączkę, osłabienie organizmu, ból głowy i problemy z oddychaniem. U chorych często pojawiają się skurcze mięśni, wstręt przed wodą i halucynacje. Jeśli zakażony nie otrzyma pomocy lekarskiej, po kilku dniach umiera. Od zwierząt można zarazić się również wieloma chorobami pasożytniczymi. Jedną z najgroźniejszych jest bąblowica, która wywoływana jest przez tasiemca. W grupie największego ryzyka znajdują się myśliwi i osoby mające styczność z lisami. Chorobą można zarazić również poprzez kontakt z odchodami zwierząt, których resztki mogą osadzić się na przykład na leśnych jagodach. Znajdujące się w nich larwy tasiemca przenikają do najważniejszych narządów, takich jak mózg, wątroba czy płuca, gdzie wytwarzają torbiele powodujące ucisk na sąsiadujące organy. Zwierzęta leśne są również nosicielami gruźlicy. Choroba ta jest roznoszona także wśród ludzi, jednak nie u każdego występują jej objawy. Gruźlica atakuje zazwyczaj płuca, jednak może przenosić się również na inne organy. 
Spożywając mięso dzikich zwierząt możemy zostać zainfekowani jersiniozą. To choroba, która wywołuje silne zatrucie układu pokarmowego i skutkuje przewlekłymi dolegliwościami. Można się jej pozbyć wyłącznie za pomocą antybiotykoterapii. Brak odpowiedniej obróbki termicznej mięsa ze zwierząt leśnych może skutkować także rozwojem włośnicy. Włośnie to pasożyty, które powodują wysoką gorączkę, bóle brzucha i mięśni oraz obrzęk na twarzy. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego, mózgu oraz płuc. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
najbardziej należy obawiać sie włośnicy i jedzenia nieprzebadanego miesa..
~mysliwy
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a nie od kłusowników - problem w tym, że myśliwy zawsze daje zwierzynę do sprawdzenia, a kłusownik nie bo odrazu wyjdzie skąd ma mięso...
~~mysliwy
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności