Predyspozycje genetyczne mają wpływ jedynie na 5-10 % przypadków zachorowań na raka. Znacznie większe znaczenie ma prowadzony styl życia i to, co jemy, Niewłaściwa dieta, nadwaga i brak ruchu może zwiększać ryzyko choroby nawet ośmiokrotnie niż w przypadku osób dbających o zdrowie. Oto lista produktów, których powinniśmy unikać.
Produkty mięsne
Mięso potrzebne jest, aby dostarczyć naszemu organizmowi energii oraz białka, które stanowi budulec tkanki mięśniowej. Faktem jest jednak, że nigdy w historii człowiek nie spożywał tak dużej ilości mięsa jak obecnie. Łatwa dostępność wyrobów mięsnych sprawiła, że zamiast spożywać je 2-3 razy w tygodniu jak radzą specjaliści od żywienia, niektórzy jedzą je codziennie. Badania nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że spożywanie mięsa w ilości większej niż zalecana, przyczynia się do rozwoju raka piersi, prostaty, okrężnicy, trzustki, żołądka, jelita grubego i wielu innych. Najbardziej niebezpieczne jest mięso czerwone, po które powinniśmy sięgać wyłącznie okazjonalnie, a także wysoko przetworzone produkty mięsne, na przykład wędliny.
Alkohol
Regularne spożywanie alkoholu bardzo szkodzi naszemu organizmowi. Dawka odpowiadająca dwóm kieliszkom wina dziennie lub butelce piwa zwiększa o 25 % ryzyko raka okrężnicy. Duże ilości alkoholu odpowiedzialne są również za większość przypadków zachorowań na nowotwór krtani, gardła, przełyku i ust. Z kolei u kobiet picie alkoholu jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ upośledza metabolizm estrogenów zwiększając ryzyko raka piersi.
Sól i cukier
Te dwie substancje określane są często mianem "biała śmierć". Nic dziwnego, gdyż przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób, zwłaszcza nowotworu żołądka i nosogardzieli. Tymczasem wiele osób spożywa je w zdecydowanie większych dawkach niż zalecane. Cukier powoduje dodatkowo wzrost stężenia insuliny we krwi i wywołuje procesy zapalne.
Tłuszcze
Typowa polska dieta opiera się na tłustych potrawach i niskiej ilości błonnika. Taki sposób odżywania powoduje spowolnienie metabolizmu, co nie tylko skutkuje wzrostem wagi, ale również rozwojem wielu chorób nowotworowych. U kobiet powoduje także wzrost poziomu estrogenów, które tak jak już wcześniej wspomniano zwiększają ryzyko raka piersi. Najbardziej niebezpieczne są tłuszcze zwierzęce.