Najlepsze Porady ZdrowieJakie są czynniki ryzyka powstawania żylaków? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jakie są czynniki ryzyka powstawania żylaków?

Jakie są czynniki ryzyka powstawania żylaków?

Oczywiście nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania żylaków, jednakże istnieją pewne czynniki ryzyka. Warto wspomnieć, że żylaki nie są chorobą samą w sobie, lecz objawem choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Często zdarza się, że od przyczyny powstania żylaków zależny jest przebieg choroby, jak również można skutecznie dobrać profilaktykę oraz odpowiednie leczenie. Leczenie żylaków Warszawa jest trudne i nie zawsze skuteczne, dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu o ile to możliwe. Jakie czynniki powstawania żylaków należą do najbardziej powszechnych?


Żylaki pierwotne i żylaki żył głębokich

W przypadku kończyn dolnych możemy mówić o żylakach powierzchownych, a więc tzw. żylakach pierwotnych, jak również o żylakach naczyń głębokich, które zazwyczaj traktowane są jako powikłanie tej przewlekłej choroby. Krew żylna musi płynąć z dołu do góry, a nie tak jak krew w tętnicach płynąca z góry na dół, dlatego można śmiało powiedzieć, że jej zadanie jest trudniejsze. Przemieszczanie się krwi żylnej możliwe jest dzięki działaniu mięśni, które tłoczą krew do serca. Jednakże kiedy przez wiele godzin siedzimy lub stoimy w jednym miejscu, dochodzi do zalegania krwi w kończynach dolnych. Dłuższe żyły posiadają zastawki, które kiedy krew płynie do serca, są otwarte, natomiast zapobiegają cofaniu się krwi z góry na dół zamykając się. Jeżeli jednak krew dalej zalega w żyłach, może to doprowadzić do tworzenia się zakrzepów, które będą niszczyć zastawki - w żyłach dojdzie do zwiększenia ciśnienia krwi, co sprawi, że powstaną żylaki.

Co sprzyja powstaniu żylaków?

Istnieje dużo predyspozycji do powstania żylaków, pierwszą z nich będzie zdecydowanie uwarunkowanie genetyczne. Ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych jest ogromne, gdy żylaki mieli rodzice lub jedno z rodziców. Na naczynia krwionośne ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, dlatego żylaki częściej pojawiają się u kobiet w ciąży, u kobiet przechodzących menopauzę, jak również kobiet, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjnej. Do rozwoju żylaków może doprowadzić również nadmierne palenie papierosów, spożywanie wysokoprocentowego alkoholu, a nawet noszenie butów na wysokim obcasie i zbyt ciasnych ubrań. Bardziej na powstanie żylaków narażone są również osoby wykonujące pracę biurową związaną z wielogodzinnym siedzeniem, jak również wykonujący pracę stojącą. Tworzeniu się żylaków może również sprzyjać korzystanie z solarium, sauny oraz wykonywanie niektórych zabiegów kosmetycznych, np. depilacja gorącym woskiem.

Żródło:  http://www.klinika-flebologii.warszawa.pl/

Dodaj komentarz

re
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
1
0

Klinika flebologii Warszawa - polecam


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Zawsze piję 2 litry wody dziennie.
Zdarza się, że śpię mniej niż 8 godzin.
Mój chłopak stosuje białko po wykonanym treningu.
Uwielbiam herbatę z dodatkiem imbiru.