09.02.2024

Jakie są czynniki ryzyka raka piersi?

Jakie są czynniki ryzyka raka piersi?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Rak piersi stanowi współcześnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród kobiet na całym świecie. Mimo że jest on obecnie najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową występującą u kobiet, medycyna znacząco posunęła się do przodu, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie raka piersi. Szybkie wykrycie nowotworu złośliwego piersi znacząco zwiększa szanse chorej (albo chorego - zdarza się, że rak piersi występuje też u mężczyzn) na całkowite wyleczenie. Omawianym rodzajem nowotworu złośliwego zajmują się choćby specjaliści pracujący w Onkomedica - Centrum Onkologii Warszawa.


Jak wyglądają profilaktyka i objawy raka piersi?

Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiającym się objawem w przypadku raka piersi jest niepokojąca zmiana w obrębie piersi w formie wyczuwalnego pod palcami guzka. Może on zostać wykryty w wyniku przeprowadzanej co miesiąc samokontroli, która powinna być wykonywana regularnie przez każdą kobietę. Zdarza się jednak, że w początkowej fazie rozwoju rak piersi przebiega całkowicie bezobjawowo. W tej sytuacji wykrywany jest on dzięki wykonaniu badania obrazowego o charakterze profilaktycznym (takiego jak USG albo mammografia). Wykonanie tych badań powinno stanowić wręcz konieczność w przypadku zauważenia u siebie jakiejkolwiek niepokojącej zmiany w okolicach piersi. W bardziej zaawansowanym stadium raka piersi mogą pojawić się widoczne gołym okiem objawy, wśród których na przykład można wymienić: asymetrię piersi, jej zaczerwienienie czy też wyciek z brodawki sutkowej mający miejsce tylko z jednej strony. W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o raku piersi, warto skorzystać z konsultacji onkologicznych Warszawa.

Podstawowe czynniki raka piersi

Współczesna medycyna posunęła się bardzo do przodu, jeśli mowa o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka piersi. Obecnie można nawet mówić o istnieniu czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Możemy tutaj wyróżnić: płeć (rzecz o wiele rzadziej dotyczy mężczyzn), wiek (ryzyko wystąpienia raka piersi rośnie wraz z wiekiem), nieaktywny tryb życia, uwarunkowania genetyczne, problemy z otyłością, nadużywanie alkoholu, brak dzieci, późne urodzenie pierwszego dziecka, niekarmienie piersią czy też stosowanie antykoncepcji hormonalnej doustnie.

Leczenie raka piersi po wcześniejszym stwierdzeniu i ustaleniu stopnia zaawansowania choroby odbywa się między innymi pod opieką onkologa Warszawa.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie różnych metod diagnostycznych. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych metod wykrywania raka piersi: Samobadanie piersi: Regularne samobadanie piersi pozwala kobietom na samodzielne monitorowanie swoich piersi i zauważanie ewentualnych zmian. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak guzki, guzki, zmiany kształtu lub rozmiaru piersi, powinieneś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Mammografia: Jest to jedna z najważniejszych metod wykrywania raka piersi. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które może wykrywać zmiany nowotworowe nawet przed pojawieniem się objawów. Zaleca się regularne przeprowadzanie mammografii dla kobiet powyżej 40. roku życia lub wcześniej, jeśli występuje historia rodzinnego występowania raka piersi. Badanie fizyczne piersi przez lekarza: Regularne badanie fizyczne piersi przez lekarza lub specjalistę (np. ginekologa) może pomóc w wykryciu potencjalnych zmian w piersiach, takich jak guzki, obrzęki czy nierówności. Badania obrazowe: W przypadku wykrycia nieprawidłowości w mammografii lub podczas badania fizycznego, lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak ultrasonografia piersi (USG) lub rezonans magnetyczny (MRI). Te badania mogą pomóc w dokładniejszej ocenie zmian w piersiach. Biopsja: Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość, lekarz może zlecić biopsję, która polega na pobraniu próbki tkanki z podejrzanej zmiany w celu dalszej analizy pod mikroskopem. Biopsja może być wykonywana za pomocą różnych technik, takich jak biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa, biopsja z użyciem strzykawki automatycznej lub biopsja otwartą.
~~Maja
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności