Najlepsze Porady ZdrowieJakie są konsekwencje picia zbyt dużej ilości wody? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jakie są konsekwencje picia zbyt dużej ilości wody?

Jakie są konsekwencje picia zbyt dużej ilości wody? Szklanka z wodą

Oczywiście picie wody w odpowiednich ilościach jest niezwykle zdrowym i ważnym nawykiem, który pomaga nam zachować prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czysta woda jest również zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy kupione w sklepie słodzone soki. Można powiedzieć, że picie wody nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji, jednakże nie oznacza to, że możemy ją pić bez żadnych ograniczeń. Nawet woda w nadmiarze potrafi zaszkodzić, a zbyt duże przekroczenie zalecanej dawki może mieć nawet skutki śmiertelne. Jak pić wodę z głową, aby nawodnić organizm, a jednocześnie nie przesadzić z jej nadmiarem?


Ile wody dziennie wypijać?
Odwieczne pytanie brzmi, ile wody dziennie powinniśmy wypić, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość nawodnienia? Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalną ilością wody do wypicia powinny być 2 litry, jednakże nie jest to wcale takie proste, ponieważ ilość spożycia wody będzie przede wszystkim zależna od naszego stylu żucia, aktualnej wagi, aktywności fizycznej, a także temperatury, które panuje na zewnątrz. Warto pamiętać, że do bilansu płynów nie tylko liczy się woda, ale również inne napoje, np. kawa, herbata, soki, a nawet zupy czy owoce bogate w wodę. Pamiętaj, że nie warto pić wody na siłę, ponieważ możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Zbyt duża ilość wody, czyli co się dzieje z organizmem
Duże ilości wypitej wody z pewnością odczujesz w konieczności częstego chodzenia do toalety. Jeżeli pijemy zbyt dużo wody, to jej nadmiar szybko przelatuje przez nasz organizm, nie przynosząc mu żadnych korzyści. Często zbyt duże ilości wody przyczyniają się do wstawania w nocy na oddanie moczu, co zaburza nasz rytm snu. Jeżeli w ciągu doby spożyjemy dużo wody, mogą pojawić się także problemy z procesem trawienia, który znacznie się wydłuży, a także zaczną pojawiać się uciążliwe wzdęcia, bóle brzucha, a także mdłości. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość przyjmowanej wody jest również sporym obciążeniem dla naszych nerek oraz dla prawidłowej pracy serca. Wypicie zbyt dużej ilości wody w ciągu dnia może w krytycznych przypadkach doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Jednakże co znaczy ciągle powtarzający się termin: "za dużo wody"? Musiałbyś wypić ok. 6 litrów wody dziennie, aby zauważyć u siebie skutki uboczne, a także znaczne pogorszenie samopoczucia związane z zaburzeniem równowagi elektrolitowej. 

Dlaczego warto pić wodę?
Wodę uważa się jako jeden z najważniejszych składników naszego organizmu, ponieważ występuje ona we wszystkich narządach i jest potrzebna do ich prawidłowego funkcjonowania. Jak wpływa woda na nasz organizm? Przede wszystkim pomaga regulować temperaturę naszego ciała. Woda ma ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowego procesu trawienia, ponieważ transportuje składniki spożywcze i produkty przemiany materii, jak również wspomaga wykorzystanie pożywienia. Woda pełni funkcje ochronne dla mózgu, rdzenia kręgowego, gałki ocznej, a także u kobiet w ciąży dla płodu. W ciągu godziny człowiek może tracić od 25 do 50 ml wody, która najczęściej wydobywa się przez mocz, skórę, kał, a także przez płuca. 

Odwodnienie, a przewodnienie
Kiedy mamy do czynienia z odwodnieniem organizmu? Skutki odwodnienia będą widoczne już po jednym dniu. Do najczęstszych objawów odwodnienia należy ciągłe uczucie osłabienia, przyśpieszony oddech, suche i popękane usta, jak również mocz o ciemniejszym zabarwieniu. A jakie są objawy przewodnienia? Nagły wzrost ciśnienia, zaburzenia świadomości i obrzęk mózgu - warto wiedzieć, że mogą one wystąpić już po wypiciu 4 litrów wody, jednakże wypiciu jej "na raz". 

Dodaj komentarz

Joanna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Kiedyś nie lubiłam pić wody, dzięki cytrynie 8 szklanek dziennie to rutyna.

Monika
Dodano:
0
0

Zawsze piję 2 litry wody dziennie.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Bardzo zaciekawiła mnie ta publikacja.
Powinniśmy częściej się badać.
Chorób związanych z tarczycą nie należy lekceważyć bo mogą być...
My staramy się stosować do tych zaleceń,ale co zrobić jak...