Najlepsze Porady ZdrowieJakie są najmniej uporczywe objawy menopauzy?

Jakie są najmniej uporczywe objawy menopauzy?

Jakie są najmniej uporczywe objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, przez który przechodzą wszystkie kobiety na całym świecie. Ponieważ to jedna z najpoważniejszych zmian w organizmie – zaraz obok rozpoczęcia miesiączkowania czy okresu ciąży – jej pojawienie się nie może się obyć bez znaczącego wpływu na organizm. Panie wchodzące w etap przekwitania muszą się zmierzyć z licznymi objawami menopauzy, które w zależności od indywidualnego przypadku mają różny stopień nasilenia. Z jakimi symptomami najłatwiej sobie poradzić?


Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza to nic innego, jak ustanie miesiączkowania – po ostatnim krwawieniu nie powinno się ono pojawić przez co najmniej rok, co uznajemy za zakończenie czasu płodności. Jeśli po tak długiej przerwie krwawienie by powróciło, należałoby jak najszybciej udać się do ginekologa. Mógłby to być znak choroby lub zaburzeń, które wymagałyby profesjonalnie przeprowadzonych badań oraz ściśle kontrolowanej terapii.

 

Ponieważ wraz z zahamowaniem miesiączek wygasa również funkcja jajników, przez co znacznie obniża się poziom wytwarzanych do tej pory hormonów płciowych, w ciele dochodzi do czasem gwałtownych reakcji. Na objawy menopauzy składają się m.in.:

  • uderzenia gorąca, które mogą pojawiać się nawet kilkadziesiąt razy na dobę;
  • nadmierna potliwość, zwłaszcza nocą;
  • suchość pochwy;
  • huśtawki nastrojów;
  • bóle mięśni i głowy, a do tego ogólne zmęczenie;
  • zaburzenia snu;
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
  • utrata jędrności i elastyczności skóry;
  • spadek libido;
  • nagły wzrost wagi.

 

Oczywiście na to, czy dane symptomy wystąpią u kobiety, składa się wiele czynników. Menopauza ma zmienny przebieg w zależności od indywidualnego przypadku, co jest w dużej mierze uzależnione od uwarunkowań genetycznych, ale także od prowadzonego trybu życia czy chociażby od historii ciąż.

Z którymi objawami menopauzy najłatwiej sobie poradzić?

Odpowiedź na to pytanie jest dość ogólnikowa: to zależy. U niektórych kobiet uderzenia gorąca czy problemy z suchością pochwy mogą być na tyle łagodne, że niemalże nieodczuwalne. Część kobiet może nieustannie zmagać się z rozdrażnieniem i poczuciem niepokoju, z kolei inne, pomijając dolegliwości fizyczne, nie dostrzegą u siebie gwałtownego spadku samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że na niemal każdy symptom menopauzy można coś zaradzić – w tym celu najprościej udać się do ginekologa, który wykona podstawowe badania i zaproponuje najlepsze sposoby na łagodzenie objawów.

Jak zadbać o siebie podczas menopauzy?

Klimakterium to trudny czas, podczas którego niezwykle ważne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety (regularne posiłki, picie dużej ilości wody, unikanie ciężkostrawnych potraw), a także uprawianie aktywności fizycznej. Żeby się wyciszyć i ułatwić sobie zasypianie, a jednocześnie obniżyć poziom stresu, zaleca się stosowanie ziołowych herbatek. Napary przygotowywane z ziół mogą się też okazać świetną pomocą podczas uderzeń gorąca. Równie istotny jest wybór sprawdzonej pielęgnacji, która pozwoli zatroszczyć się o kondycję cery.

 

Jeśli fizyczne dolegliwości, takie jak atrofia pochwy czy bóle mięśni utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, dobrze jest poprosić o pomoc lekarza. Ginekolodzy stosują często terapię hormonalną, dzięki czemu nawet trudne do zniesienia objawy menopauzy stają się mniej uciążliwe.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Myślę, że i tak są zdrowsze od nadmiaru mięsa.. Każdy posiłek...
Uwielbiam owsianki, jest to moje ulubione śniadanie.
Sporo czasu spędzam przed ekranem komputera, ze względu na...
brzmi strasznie - jak trafić w zyłe ? :D