09.02.2024

Jakie są sposoby na chrapanie?

Jakie są sposoby na chrapanie?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Chrapanie nie tyle przeszkadza osobie chrapiącej, ile ludziom śpiącym w jej otoczeniu. Niektórzy potrafią chrapać w każdej pozycji, bardzo głośno i prawie całą noc. Często przez chrapanie innych nie możemy się zasnąć lub się w ogóle wyspać i popadamy w zdenerwowanie. Jeśli i Tobie się to zdarza, chrapiesz lub chrapanie innych nie daje Ci zasnąć, poznaj nasze sposoby na chrapanie. 


Dlaczego chrapiemy?

Najczęściej chrapią osoby, którym po prostu coś przeszkadza w oddychaniu. Być może mają one katar, alergię albo krzywą przegrodę nosową. Często chrapanie przytrafia się osobom z bezdechem sennym, który potrafi być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Jeśli więc problem chrapania dotyczy Ciebie, wykonaj badania. Może sam nie wiesz, że w Twoim organiźmie dzieje się cos niedobrego. 

Kto najczęściej chrapie?

Najczęściej chrapią także osoby, które palą papierosy, często nadużywają alkoholu lub też biorą leki uspokojające. Nikotyna powoduje bowiem obrzęki śluzówki i gromadzenie się śliny w tchawicy, a alkohol i leki wpływają na wiotczenie mięśni języka i gardła. Chrapanie jest także dolegliwością ludzi otyłych. Obtłuszczona szyja może bowiem utrudniać oddychanie, co prowadzi do chrapania. Musisz więc ograniczyć używki i leki lub postarać się schudnąć, by pokonać problem chrapania. 

Sposoby na chrapanie

Dobrze działają aerozole do nosa, które ułatwiają oddychanie. Poza tym na chrapanie można kupić też spray do gardła, który powoduje rozluźnienie mięśni. Spróbuj też wywietrzyć dobrze pokój przed spaniem i zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Zmień także poduszkę, na której śpisz na taką, która dopasowuje się do kształtu głowy albo jest specjalnie wyprofilowana. Nie możesz spać za wysoko lub za nisko, co utrudni Ci prawidłowe oddychanie. Staraj się także spać na boku. Najczęściej chrapią właśnie osoby, które śpią na plecach. Jeśli zaś żadny z podanych sposób nie przynosi efektów i nadal chrapiesz, udaj się do laryngologa. Może to być nawet objaw choroby np.: polipów w nosie lub przerośniętych migdałków. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Jakie są sposoby na chrapanie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakie są sposoby na chrapanie?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jakie są sposoby na chrapanie?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności