Coraz więcej osób szuka zdrowszych, bezglutenowych zamienników dla mąki pszennej. Niektórych zmuszają do tego względy zdrowotne, inni chcą zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy i bardziej świadomy. Propozycję dla obu tych grup stanowi mąka migdałowa. Szczególnie poleca się ją osobom, które mają problemy z wysokim poziomem cukru, cholesterolem oraz nadciśnieniem tętniczym. Kto jeszcze powinien się nią zainteresować? Jakie są jej właściwości i dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu? Zapraszamy do lektury!
Czym właściwie jest mąka migdałowa?
Mąka migdałowa jest efektem zmielenia pestek migdałowca. Cechuje się jasną barwą i słodkawym smakiem, a jej dużą zaletą jest możliwość samodzielnego przyrządzenia jej w domu. Potrzebne do tego będą prażone migdały, które zmieli się przy pomocy blendera lub w młynku. W przypadku blendera należy jednak pamiętać o korzystaniu z trybu pulsacyjnego i robieniu krótkich przerw - inaczej zamiast mąki uzyska się konsystencję masła orzechowego. Jeśli chodzi o właściwości takiej mąki, to jest ona źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera też dużo białka, błonnika oraz minerałów takich jak magnez, wapń, żelazo i sód.
Właściwości mąki migdałowej
Ten rodzaj mąki jest o wiele zdrowszy od tradycyjnej pszennej, dlatego często zalecany jest przez dietetyków i lekarzy. Zawiera niewiele węglowodanów, dzięki czemu nie muszą się jej obawiać osoby z cukrzycą. Dużym atutem mąki migdałowej jest wspomniana wcześniej duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one pozytywny wpływ na układ krążenia, chronią przed miażdżycą i obniżają poziom cholesterolu. Zawarty w niej potas z kolei obniża ciśnienie krwi. W jej właściwościach znaleźć można też antyoksydanty, które poprzez usuwanie wolnych rodników z organizmu opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Stanowi źródło magnezu, więc polecana jest często osobom zmagającym się ze stresem i bezsennością. Zaleca się ją także stosować w dietach bezmięsnych i bezglutenowych, jednocześnie mając świadomość, że jest kaloryczna (w 100 g produktu znajduje się 600 kcal).
Jak włączyć ją do diety?
Mąką migdałową śmiało można zastąpić mąkę pszenną, stosując ją w takich samych proporcjach. Na jej bazie można więc przygotować ciasto na pizzę, wypieki, desery czy dania na słodko. Zamieni także tradycyjną mąkę w panierkach, sosach i w roli zagęstnika zup. Do kupienia jest w sklepach ze zdrową żywnością, a także w dużych sklepach spożywczych. Prócz zastosowania w kuchni, można wykorzystać ją także do pielęgnacji twarzy - przy jej pomocy wykonać można regenerującą, nawilżającą maseczkę. Dwie łyżki mąki migdałowej wystarczy dokładnie wymieszać z odrobiną jogurtu naturalnego, a następnie nałożyć i pozostawić na twarzy przez kwadrans.