Najlepsze Porady ZdrowieKiedy udać się na USG żył? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Kiedy udać się na USG żył?

Kiedy udać się na USG żył?

Badanie USG żył pozwala ocenić ich stan i umożliwia szybkie wykrycie różnych schorzeń. Jeśli zatem zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto umówić się na wizytę u specjalisty. Im szybciej to nastąpi, tym łatwiej będzie można wyleczyć dany problem. Badanie zaleca się zatem wykonywać profilaktycznie, szczególnie osobom znajdującym się w grupie zwiększonego ryzyka.


Na czym polega badanie USG żył?

Badanie żył wykonuje się aparatem dopplerowskim, który działa w ten sam sposób co klasyczny ultrasonograf. Urządzenie wykorzystuje jednak do działania efekt Dopplera, który pozwala wykryć zmiany w naczyniach. Można dzięki temu obserwować kierunek oraz częstotliwość przepływy krwi w żyłach. Przy pomocy tego badania można wykrywać zmiany zakrzepowe lub niewydolność zastawek w kończynach dolnych, a także diagnozować inne schorzenia.

Jak przebiega badanie?

USG Dopplera wykonuje się w pozycji leżącej, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Samo badanie jest bardzo bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Nie jest zatem potrzebne do jego przeprowadzenia jakiekolwiek znieczulenie. Lekarz bada kończyny dolne za pomocą głowicy, którą przykłada w miejscu przebiegu naczyń. Badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut. Nie wymaga ono hospitalizacji, ani szczególnych przygotowań, a ponadto może być wykonywane u każdego, bez względu na wiek.

Kiedy warto wykonać badanie?

USG Dopplera to podstawowe badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzeń niewydolności żylnej oraz innych chorób naczyniowych. Schorzenia te są bardzo częste i wiele źródeł określa je mianem chorób cywilizacyjnych. Osoby, które dużo pracują w pozycji siedzącej lub stojącej i uskarżają się na bóle nóg oraz uczucie ciężkości, powinny takie badanie wykonać profilaktyczne, jeszcze zanim zaobserwują u siebie poważniejsze zmiany. Chorobom żył łatwiej jest bowiem zapobiegać niż je później leczyć, ponieważ szybko postępują i często lubią nawracać.

Dodaj komentarz

Porada Kiedy udać się na USG żył?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 258
facebook unlike 1

Czy opis porady Kiedy udać się na USG żył? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kiedy udać się na USG żył?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu

Wiktoria Jasińska
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

ciekawa porada

Waldek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ja u siebie dosyć późno zobaczyłem problem żylaków a właściwie to na badanie USG wysłała mnie żona. Aktualnie jestem pół roku po zabiegu, który wykonałem w gabinecie flebologicznym u doktora Palucha. Po chorobie ani śladu.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Czy opis porady Jak uniknąć i leczyć zakwasy? przydała Ci się...
Jeśli ktoś spożywa je sporadycznie nie musi raczej się martwic.
Czy nasza porada Co warto wiedzieć o implantach zębowych?...
Kawa z rana to przyzwyczajenie, moje i męża, od lat....