Najlepsze Porady ZdrowieKim jest dietetyk?

Kim jest dietetyk?

Kim jest dietetyk?

Zdrowy styl życia jest wyznacznikiem nowoczesnego, współczesnego społeczeństwa. W mediach społecznościowych na szeroką skalę pojawiają się posty związane z przygotowaniem zdrowej żywności, uprawianiem sportów i dbaniem nie tylko o sylwetkę, ale również o własne dobre samopoczucie. Jeżeli fascynuje Cię świat, który obraca się wokół wspomnianych tematów, być może świetnie sprawdzisz się w profesji dietetyka. Dowiedz się, na czym polega zawód dietetyka i czy jest on stworzony właśnie dla Ciebie!


Kim jest dietetyk?

Dietetyk to specjalista z zakresu zdrowego żywienia, który zajmuje się oceną sposobu odżywiania pacjentów, zmienianiem ich nawyków żywieniowych i dostosowywaniem ich diety do prowadzonego trybu życia, a także aktualnego stanu zdrowia. Doświadczony dietetyk nie tylko posiada specjalistyczną wiedzę z dziedziny żywienia, ale również z anatomii człowieka, biochemii, medycyny oraz psychologii. Zawód dietetyka obliguje do edukacji żywieniowej społeczeństwa, a także promocji zdrowia.

Jakie są zadania dietetyka?

Dietetyk zajmuje się oceną i zmianą nawyków odżywiania u osób zdrowych, jak i chorych. Nietrafione jest twierdzenie, że zadaniem dietetyka jest jedynie ułożenie odpowiedniej diety do zrzucenia zbędnych kilogramów. Zakres pracy dietetyka jest znacznie bardziej rozbudowany. Dietetyk w swojej pracy zajmuje się m.in.:

  • badaniem produktów żywnościowych i zwartych w nich składników odżywczych,
  • określaniem wartości zdrowotnych posiłków poddanych różnorodnym sposobom obróbki termicznej,
  • oceną wpływu konkretnych produktów żywnościowych na organizm w zależności od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, jak również prowadzonego przez niego trybu życia,
  • doborem odpowiednich składników odżywczych w poszczególnych rodzajach diet,
  • planowaniem diety dla pacjenta i pomocą w jej wdrożeniu, a następnie koordynowaniem programu żywieniowego i jego bieżącym dostosowywaniem,
  • propagowaniem wśród społeczeństwa wiedzy o zdrowym odżywianiu i obalaniu powstałych mitów,
  • opracowywaniem skutecznych metod leczenia zaburzeń odżywiania.

Jakie cechy powinien posiadać dietetyk?

  • Komunikatywność i empatia to cechy, które określają dobrego dietetyka. Dietetyk powinien mieć umiejętność swobodnego nawiązywania kontaktu z ludźmi. Należy pamiętać, że dla pacjentów dietetyk jest osobą, z którą mogą porozmawiać na temat swoich problemów żywieniowych, dlatego musi on być osobą pewną siebie, która umie rozładować napięcie swoimi słowami, a jednocześnie potrafi słuchać i indywidualnie podchodzi do każdej osoby odwiedzającej jego gabinet.
  • Dietetyk powinien być odpowiedzialny, obowiązkowy oraz umieć dobrze organizować swoją pracę. Ważne jest, aby dietetyk przechowywał wszystkie dane z sesji prowadzonych z pacjentem i na bieżąco zapisywał relacje z wizyt, dzięki czemu nie pomiesza lub nie zgubi dokumentacji pacjentów.
  • W dietetyce ciągle coś się dzieje, dlatego, aby być kompetentnym dietetykiem, konieczne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy i bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi.

Gdzie dietetyk znajdzie pracę?

Wsparcie dietetyków wykorzystywane jest nie tylko w szpitalach i przychodniach zdrowia, ale również w specjalistycznych poradniach oraz poradniach dietetycznych. Dietetyk znajdzie pracę w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, np. domach seniora czy sanatoriach. Rynek pracy dietetyka poszerza się również o szkoły i przedszkola, czyli placówki edukacyjne, w których dietetyk jest potrzebny, aby zadbać o zbilansowane posiłki na stołówkach szkolnych pełne cennych wartości odżywczych. Dietetycy mogą szukać pracy w siłowniach i klubach fitness, jak również w firmach oferujących catering dietetyczny. Swoją kompleksową wiedzą dietetyk może również wspomóc firmy produkujące suplementy diety i produkty zdrowej żywności.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Wie ktoś może gdzie znajdę te wszystkie wprowadzone obostrzenia ?
Super porady, warto je znać
lepsza porada ? codziennie wieczorem przygotowywać sobie...
Boże drzewko ładnie wygląda w przestrzennym salonie w donicy....