Najlepsze Porady ZdrowieNieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?

Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?

Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić? Uśmiech

Nieświadome zgrzytanie zębami zazwyczaj występuje pod fachową nazwą bruksizmu — najczęściej pojawia się w nocy podczas snu lub tuż po przebudzeniu. Najczęstszą przyczyną występowania bruksizmu jest stres, chrapanie, bezdech nocny, jak również przyjmowanie niektórych leków. Bruksizm to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zaburzeń wzroku, słuchu, bólów głowy, a nawet zwyrodnień kręgosłupa. Chorzy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że stopniowy ich zęby są nieświadomie zjadane, a tym samym uszkadzany jest staw skroniowo-żuchwowy. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest bruksizm — jak objawia się ta choroba, oraz jak wygląda jej leczenie.


Przyczyny powstawania bruksizmu
Pod terminem bruksizmu występuje silne zaciskanie szczęki oraz nieświadome zgrzytanie zębami, które najczęściej pojawia się podczas snu. Najczęstszą przyczyną występowania wymienionych schorzeń jest wada zgryzu, jak również nieodpowiednio dobrane plomby, mostki oraz korony. Czynnikiem ryzyka wpływającym na wystąpienie bruksizmu jest nawet często żucie gumy do żucia. Jeżeli zęby nie stykają się ze sobą w naturalny sposób, szczęka zaczyna się przemieszczać, aby poszczególne zęby znalazły oparcie. Często przyczyną występowania schorzenia jest również silny stres oraz stan długotrwałego napięcia. Dolegliwość ta może być również związana z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych.

Objawy bruksizmu
Bruksizm traktowany jest jako schorzenie stomatologiczne. Jego głównym objawem jest pękanie oraz ścieranie się zębów, jak również ich rozchwianie czy bolesność. U pacjentów można zaobserwować utratę części szkliwa, wykruszone plomby, a nawet złamane zęby lub częściowo uszkodzone. Osoby cierpiące na bruksizm skarzą się na nadwrażliwość zębów na gorąco oraz zimno. Charakterystyczne dla chorego jest krwawienie dziąseł lub przegryzienia języka czy policzków. Do nieco rzadziej spotykanych objawów zalicza się bóle migrenowe głowy oraz zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, jak również suchość i bóle oczu. Pojawiają się także szumy uszne, ból uszu oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Czy bruksizm da się wyleczyć?
Wyleczenie bruksizmu możliwe jest tylko i wyłącznie, dzięki wyeliminowaniu przyczyny schorzenia. Konieczna może okazać się wizyta u ortodonty w celu pozbycia się wady zgryzu. Jeżeli plomby lub korony zostały źle wykonane, konieczna będzie ich naprawa. Ważnym czynnikiem jest również skuteczna walka ze stresem przy pomocy technik relaksacyjnych, np. jogi, a także masaże głowy i szyi, które pozwolą pozbyć się napięcia mięśniowego. Podstawą leczenia jest również zakładanie specjalnych szyn ochronnych na zęby, które jednocześnie pomagają wyrównać wady zgryzu.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Z tych wymienionych sposobów korzystam tylko z inhalacji,...
Lukrecja mi nigdy nie smakowała więc będę popijała napar z...
najbardziej należy obawiać sie włośnicy i jedzenia...
Nie słyszałam nigdy o takiej diecie.