09.02.2024

Onkologia - nauka o nowotworach

Onkologia - nauka o nowotworach

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

W dużym skrócie onkologię możemy nazwać nauką o nowotworach, ponieważ zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z ich diagnozowaniem i leczeniem, a także zapobieganiem ich powstawaniu. Aby to wszystko było możliwe do zrealizowania w praktyce, niezbędna jest szeroka wiedza na temat raka i nowotworów oraz przyczyn ich powstawania. Współczesna onkologia zajmuje się badaniem tego zjawiska i szukaniem metod walki z nowotworami zarówno tymi łagodnymi, jaki złośliwymi.


Jakie są sposoby zdiagnozowania nowotworu?

Jeśli chodzi o diagnozowanie schorzeń nowotworowych, współczesna onkologia Warszawa bardzo dobrze sobie radzi w tym zakresie, dostarczając szereg skutecznych metod. Zwykle stosuje się różnego typu badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), zaś w bardziej skomplikowanych bądź niepewnych sytuacjach można polegać na szczegółowym badaniu histopatologicznym. Badanie to przebiega poprzez oglądanie pod mikroskopem wcześniej pobranego fragmentu guza i jego analizowanie.

Metody leczenia nowotworów

Wczesne wykrycie nowotworu z reguły dobrze rokuje dla jego wyleczenia. Dlatego też warto pilnować regularnego przeprowadzania badań o charakterze profilaktycznym, a w razie wystąpienia niepokojących objawów typowych dla schorzeń nowotworowych należy niezwłocznie udać się do lekarza onkologa, aby przeprowadzić niezbędne badania potwierdzające lub wykluczające nowotwór. Onkologia zajmuje się leczeniem nowotworów poprzez chemioterapię, farmakoterapię bądź radioterapię. Są sytuacje, kiedy lekarz onkolog podejmuje decyzje o przeprowadzeniu operacji, która ma na celu usunięcie guza (niekiedy jego zmniejszenie). Zdecydowanie jest to szczególnie radykalna metoda i jednocześnie w przypadku wielu pacjentów skuteczna.

Onkologia - czym się jeszcze zajmuje?

Onkologia to nie tylko diagnozowanie oraz leczenie nowotworu bądź raka, a także liczne działania powiązane z zapobieganiem ich powstawaniu. Profilaktyczne przebadanie się we właściwym czasie może uratować nam życie, czego promocją zajmuje się właśnie onkologia. Ponadto warto dbać o swoje zdrowie i nawyki na co dzień, ponieważ zmniejszymy tym ryzyko powstania w naszym organizmie choroby nowotworowej. Dlatego też zalecane są między innymi: niepalenie papierosów, umiar w spożywaniu alkoholu, zdrowe odżywianie się oraz nie za częste opalanie (należy zawsze pamiętać o kremie z filtrem).

Jeśli natomiast u danego pacjenta zostanie potwierdzony rak bądź nowotwór złośliwy, onkologia zajmuje się też udzielaniem niezbędnego mu wsparcia (również tego emocjonalnego oraz duchowego).

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności