09.02.2024

Paraliż senny - przyczyny i leczenie

Paraliż senny - przyczyny i leczenie

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Sen jest nam niezbędny do regeneracji organizmu i zachowania zdrowia. Często zdarza się jednak, że czynność, podczas której powinniśmy wypoczywać, staje się dla nas męczącym utrapieniem. Tak się dzieje w sytuacji, gdy często śnią nam się koszmary lub mamy do czynienia z paraliżem sennym. To wyjątkowo nieprzyjemny stan, który u wielu osób może wywołać ogromny lęk. Skąd się bierze i jak można mu zapobiegać?


Czym jest paraliż senny?
Paraliż senny to całkowicie naturalne zjawisko, którego doświadczamy wszyscy, gdy śpimy. Organizm wchodząc w najgłębszą fazę snu (REM) aktywuje mózg, dzięki czemu przeżywamy wizje senne. Jednocześnie dochodzi do fizjologicznego porażenia mięśni całego ciała, z pominięciem układu oddechowego i gałek ocznych. W ten sposób śpiąca osoba nie porusza się niekontrolowanie i dzięki temu nie może zrobić przypadkiem krzywdy sobie lub drugiej osobie. Bezwład ciała ustępuje przed wybudzeniem. Czasem jednak dochodzi do tego w niewłaściwym momencie i mówimy wtedy o porażeniu przysennym. Doświadczająca go osoba jest w pełni świadoma, jednak nie może się poruszać, ani mówić. Zazwyczaj pojawia się także ucisk w klatce piersiowej i przyśpieszone bicie serca, które wyzwala silne uczucie niepokoju. W wielu przypadkach następują omamy. Możemy dostrzegać różne postacie, słyszeć głosy lub odczuwać czyjąś obecność. Stan ten mija zwykle w kilka sekund, jednak niekiedy może trwać nawet do kilku minut.

Przyczyny paraliżu sennego
W Internecie możemy spotkać na powiązanie paraliżu sennego i doświadczanych w tym czasie omamów, ze zjawiskami paranormalnymi. W rzeczywistości jednak, porażenie przysenne jest pewnego rodzaju błędem fizjologicznym. Neurolodzy nie potrafią wskazać konkretnych przyczyn, przez które do niego dochodzi. Podaje się jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Są to:
nieodpowiednia higiena snu.
uczucie napięcia i silny stres,
nadużywanie alkoholu i stosowanie substancji psychoaktywnych.
U zdrowych osób paraliż przysenny występuje raczej sporadycznie, jednak jeśli pojawia się z dużą częstotliwością, należy zgłosić się do lekarza.

Leczenie paraliżu sennego
Paraliż senny nie jest chorobą, dlatego nie stosuje się w jego przypadku konwencjonalnych metod leczenia. Warto jednak wiedzieć jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy wystąpi. Najczęściej zaleca się szybkie i gwałtowne oddychanie, które pomoże nam w pełni się wybudzić. Warto również skoncentrować się na próbie poruszenia dowolną kończyną, na przykład dużym palcem u stopy. Paraliż senny mija w sytuacji gdy przynajmniej jeden mięsień jest w stanie się poruszyć. Ponadto koncentracja na tej czynności pomoże zniwelować nieprzyjemne doświadczenia związane z tym zjawiskiem.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Paraliż senny - przyczyny i leczenie przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Paraliż senny - przyczyny i leczenie? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Paraliż senny - przyczyny i leczenie
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Dagmara Nowak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności