09.02.2024

Pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Jeśli zastanawiasz się nad konsultacją dietetyczną, ale nie jesteś pewien czy to coś dla Ciebie lub nie wiesz jak przygotować się do takiej wizyty - zapraszamy do lektury. Dowiesz się kto powinien w pierwszej kolejności zajrzeć do poradni, jak się wcześniej przygotować oraz jak taka wizyta przebiega.


Komu potrzebna jest konsultacja u dietetyka?

Masz nadwagę lub niedowagę, cierpisz na złe samopoczucie albo pogarszający się stan zdrowia? Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z dietetykiem. Wszystkie te problemy można rozwiązać przy pomocy właściwej diety, która jest podstawą naszego zdrowia.

Może być również tak, że obecnie nic Ci nie dolega, ale chciałbyś w końcu zacząć się zdrowo odżywiać, jednak brakuje Ci motywacji lub nie wiesz od czego zacząć. W takim przypadku również bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki.

Konsultacja dietetyczna zalecana jest także w przypadku kobiet, planujących ciążę oraz tych, które już są w stanie błogosławionym. Specjalista jest w stanie pomóc również paniom w szybkim powrocie do wagi już po porodzie.

Wybrać się do poradni dietetycznej powinieneś również wtedy, kiedy cierpisz z powodu schorzeń w znacznym stopniu zależnych od diety, jak na przykład: choroby układu krążenia, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory czy nietolerancje pokarmowe oraz alergie.

Czy do pierwszej wizyty trzeba się w jakiś sposób przygotować?

Jeśli chcemy, aby pierwsza wizyta przebiegła jak najbardziej owocnie to trzeba się do niej wcześniej przygotować. Warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, takich jak: morfologia, profil lipidowy, badanie moczu, stężenie glukozy, żelaza i TSH we krwi). Należałoby również przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety.

Oprócz tego dobrze jest opisać dokładnie spożywane posiłki z ostatnich 3-5 dni. Taki "dzienniczek żywieniowy" powinien zawierać godziny posiłków, opis produktów i ich ilości, a także miejsce spożywania danego posiłku. Należy pamiętać, żeby oprócz dań stałych wypisać też wszystko to, co piliśmy danego dnia.

Przed samą wizytą u dietetyka należy też powstrzymać się od spożywania posiłków i picia płynów co najmniej przez 3 godziny - będzie to istotne przy analizie składu ciała.

Jak przebiega wizyta?

Pierwszym etapem konsultacji jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu żywieniowego. Jest on dosyć złożony, ale bardzo ważny, ponieważ ma na celu poznanie preferencji żywieniowych i dotychczasowych nawyków pacjenta. Podczas wywiadu warto przyznać się do wszelkich błędów i słabości związanych z żywieniem, aby było jasne nad czym trzeba będzie szczególnie popracować.

Oprócz żywieniowych nawyków drugim bardzo ważnym tematem, poruszanym podczas takiego wywiadu, są przebyte lub obecne choroby i wszelkie dolegliwości. Ma to duże znaczenie przy późniejszym układaniu jadłospisu, gdyż nieodpowiednia dieta może dodatkowo pogorszyć sprawę.

Po przeprowadzeniu wywiadu dietetyk przystępuje do ważenia i mierzenia pacjenta, sprawdza obwód pasa i bioder, wagę, wzrost, a także zawartość tkanki mięśniowej, tłuszczowej i ilość wody w organizmie.

Na następnej wizycie pacjent otrzymuje indywidualny plan żywieniowy. Każdy dobry dietetyk tak go przygotuje, że posiłki będą zdrowe, ale również bardzo smaczne i zgodne z gustem klienta. W ten sposób rozpisywane są plany w poradni dietetycznej.

Później pozostaje już tylko stosowanie się do swojego programu żywieniowego oraz stawianie się na regularne kontrole u dietetyka, który zmierzy postępy oraz w razie potrzeby zmodyfikuje plan żywieniowy.

 

Sprawdź ranking poradni dietetycznych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Konrad Dudek
09.02.2024

Nowe artykuły

Barolo – pełnia szlachetności czerwonego wina z Włoch
Barolo – pełnia szlachetności czerwonego wina z Włoch
Barolo to wino o niezwykłej reputacji, często określane mianem „króla win” lub „wina królów”. To jedno z najbardziej cenionych czerwonych win z Włoch, które swój wyjątkowy charakter
5 powodów, dla których włoska konsola powinna znaleźć się w Twoim salonie
5 powodów, dla których włoska konsola powinna znaleźć się w Twoim salonie
Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, przestrzeń relaksu i wypoczynku. Dlatego warto zadbać o to, by był nie tylko wygodny, ale również estetycznie urządzony. Włoskie meble od lat cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na swoją elegancję, jakość i unikalny design. Jednym z takich wyjątkowych elementów, który może odmienić wygląd Twojego salonu, jest włoska konsola. W poniższym artykule przedstawiamy pięć powodów, dla których warto rozważyć umieszczenie tego wyjątkowego mebla w swoim wnętrzu. Odkryj, jak włoska konsola może dodać Twojemu salonowi klasy, funkcjonalności i stylu, stając się jego centralnym punktem.
Jak wybrać idealny hotel na wypoczynek?
Jak wybrać idealny hotel na wypoczynek?
Wybór idealnego hotelu na wypoczynek może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli planujesz podróż do Rzeszowa. To malownicze miasto, pełne atrakcji turystycznych, kulturalnych i kulinarnych, oferuje różnorodne opcje zakwaterowania – od luksusowych hoteli po przytulne pensjonaty i budżetowe hostele. Aby znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania, ważne jest dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań, by znaleźć idealny hotel Rzeszów.
Jak montaż klimatyzacji w biurze wpływa na komfort pracy?
Jak montaż klimatyzacji w biurze wpływa na komfort pracy?
Podczas pracy spędzamy znaczną część naszego dnia w zamkniętych pomieszczeniach biurowych, zapewnienie odpowiednich warunków pracy staje się kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność i samopoczucie pracowników. Jednym z najistotniejszych elementów, który może znacznie poprawić jakość pracy, jest klimatyzacja. Wprowadzenie klimatyzacji do biura może przynieść wiele korzyści, ale jednocześnie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. W artykule przyjrzymy się, jak instalacja klimatyzacji wpływa na komfort pracy, zwracając szczególną uwagę na różne aspekty związane z jej montażem i użytkowaniem.